افغانستانبرگزیده های سایت

آلمان به ۱۵۰ خبرنگار افغان تعهد پذیرش داد

سازمان گزارشگران بدون مرز در آلمان گفته که ۱۵۰ تن از خبرنگاران افغان از سوی وزارت خارجه فدرال تاییدی پذیرش دریافت کرده اند. وزارت خارجه آلمان گفته که بیش از یک هزار ویزا به افغان های واجد شرایط حفاظت صادر شده است.

سازمان خبرنگاران بدون مرز در آلمان در گزارشی در صفحه اش نوشته است: «از اینکه دولت فدرال آلمان به پذیرش تقریبا ۱۵۰ خبرنگار افغان تعهد کرده است، احساس آرامش می کنیم.» به گزارش این سازمان ۴۰ تن از این افراد که سطح تهدید برای شان بالاتر بوده، توانسته اند افغانستان را ترک کنند و ۱۱ تن شان اکنون در آلمان هستند.

این افراد در فهرستی قرار دارند که سازمان خبرنگاران بدون مرز از گزارشگران تحت تهدید در افغانستان تهیه و به وزارت خارجه آلمان فرستاده بود. خبرنگرانی که وعده پذیرش دریافت کرده اند، شامل ۲۶۰۰ فرد آسیب پذیری هستند که اخیرا وزارت خارجه آلمان به انتقال آنان تعهد کرده است.

گزارشگران بدون مرز گفته که ۱۰ کارمند رسانه ای نیز توانسته اند از پنجشنبه تا جمعه خودشان را به جایی امن در پایتخت پاکستان برسانند. همزمان وزارت خارجه آلمان در تویترش نوشته که ۱۹۱ شهروند افغانستان که قبلا درخواست های شان پذیرفته شده بود، با پرواز چارتر اسلام آباد را ترک کرده و ظهر روز پنجشنبه به آلمان رسیدند. اکثر این افراد همکاران محلی آلمان و خانواده های شان هستند. این وزارت نوشته است: «ما روی گزینه هایی برای خروج شمار بیشتری از افراد واجد شرایط حفاظت از افغانستان کار می کنیم.»

سازمان گزارشگران بدون مرز گفته که فهرست خبرنگاران تحت تهدید در افغانستان چندین بار به روزرسانی شده و به وزارت خارجه آلمان ارسال گردیده است. این سازمان از میان درخواست ها، براساس تاییدی فعالیت روزنامه نگاری و سطح تهدید این افراد را اولویت بندی کرده است. این کار در هماهنگی با خبرنگاران افغان در تبعید که بینش مفصلی از اوضاع در افغانستان دارند، انجام شده است.

اولویت برای زنان خبرنگار

در میان این ۱۵۰ نفر ۴۴ روزنامه نگار زن وجود دارد که از دو جهت در معرض خطر هستند؛ اول اینکه زن هستند و دوم اینکه به عنوان خبرنگار فعالیت داشته اند. گزارشگران بدون مرز گفته که شرایط کاری برای زنان خبرنگار افغان حتی قبل از پیشرفت طالبان و به قدرت رسیدن شان نیز خطرناک بود و از زمان به قدرت رسیدن این گروه افراطی، وضعیت بدتر شده است.

علاوه براین چشم انداز کار رسانه ای در افغانستان تاریک است و نقش زنان در رسانه ها بسیار کمرنگ شده است. به گفته این سازمان شمار زنان خبرنگار از بیش از ۵۰۰ تن به فقط ۸۰ نفر کاهش یافته است. در ضمن زنان خبرنگار در ولایت های کابل، هرات و بلخ مجبور شده اند وظیفه شان را ترک کنند.

در بین ۱۵۰ نفر فهرست شده، ۱۴ تن اعضای خانواده روزنامه نگاران در تبعید در آلمان نیز وجود دارند. حدود نیمی از این افراد که پذیرفته شده اند، به گونه ای با آلمان ارتباط دارند. افغانستان در رده بندی آزادی مطبوعات که قبل از تصرف قدرت توسط طالبان منتشر شده بود، از بین ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۲۲ قرار گرفته بود.

گزارشگر: عبدالواسع حیدری

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r188p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن