تیتر یکجهان

اتحادیه اروپا برای برقراری مناسبات محدود با طالبان پیش‌شرط گذاشت

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر پنج پیش شرط برای مناسبات محدود با طالبان توافق نموده اند. بر اساس این توافق، «همکاری عملیاتی» با زمامداران جدید افغانستان باییست گام به گام به پیش برده شود، مشروط به این که طالبان حکومتی با شمولیت دیگر نیروهای سیاسی این کشور تشکیل بدهند و زمینه سفر را برای افرادی که می خواهند افغانستان را ترک کنند، مهیا بسازند.

در توافق وزیران خارجه اتحادیه اروپا آمده است که علاوه بر این، طالبان باید حقوق بشر، حاکمیت قانون، آزادی رسانه ها و رساندن کمک های بشری را تضمین نمایند و افغانستان نباید بار دیگر به پایگاه عملیاتی گروه های تروریستی بین المللی تبدیل گردد.

جوزپ بورل، مسئول امور خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست وزرای خارجه این اتحادیه در سلوانیا به روز جمعه گفت: «ما مجبور خواهیم شد که با حکومت جدید در افغانستان وارد گفتگو شویم.»

او افزود که مساله بر سر «تعامل عملیاتی» است که افزایش بخشیدن گام به گام آن وابسته به رفتار طالبان خواهد بود، اما این مناسبات محدود به مفهوم به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیست.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا براساس طرح پیشنهادی آلمان و فرانسه به این توافق رسیده اند.

پنجشنبه شام، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان چشم انداز از سرگیری کمک‌های آلمان به افغانستان را تحت شرایط مشخصی مطرح کرد. این کمک‌ها فعلاً متوقف شده است.

هایکو ماس گفت: «اکثر افراد (…) به دلیل مرزهای بسته کشورهای همسایه افغانستان، نمی‌توانند این کشور را ترک کنند. بنابراین باید به این انسان‌ها در افغانستان همین حالا کمک گردد؛ و به این منظور نیاز می‌رود که با طالبان گفتگو شود.»

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن