تیتر یکجهان

اجلاس سران گروه ۲۰ به میزبانی ایتالیا درمورد افغانستان

قرار است نشست سران گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا امروز سه شنبه، ۲۰ میزان به میزبانی ایتالیا برای بحث و گفتگو در مورد افغانستان و نگرانی‌ها در مورد بحران بشری پس از به قدرت رسیدن طالبان برگزار شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که قرار این ویدیوکنفرانس ساعت ۱:۰۰ بعد از ظهر به وقت محلی آغاز شود و در آن در مورد نیاز به کمک، نگرانی در مورد امنیت و راه‌های تضمین عبور ایمن شهروندان خارجی و افغان‌های همکاری خارجی‌ها بحث و گفتگو شود.

یک منبع آگاه به رویترز با توجه به شرایط افغانستان گفته‌است: «ارائه حمایت‌های بشردوستانه برای آسیب‌پذیرترین گروه‌ها، به ویژه زنان و کودکان با فرارسیدن فصل زمستان ضروری است.»

قرار است آنتونیو گوتریش؛ دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به این اجلاس ملحق شود و بر نقش اصلی سازمان ملل در مقابله با بحران تاکید کند – تا حدی به این دلیل که بسیاری از کشورها نمی‌خواهند روابط مستقیم با طالبان برقرار کنند.

ایتالیا که ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ را بر عهده دارد، تلاش داشته تا این نشست را در مواجهه با دیدگاه‌های متفاوت درباره نحوه برخورد با افغانستان پس از خروج عجولانه امریکا از افغانستان ترتیب دهد.

یک منبع دیپلماتیک به رویترز گفته است: «مشکل اصلی این است که کشورهای غربی می‌خواهند انگشت خود را بر نحوه اداره طالبان در افغانستان بگذارند به خصوص رفتار طالبان با زنان، در حالی که چین و روسیه در این مورد سیاست عدم
مداخله را در پیش گرفته‌اند.»

چین پیش از این علنا خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی علیه افغانستان و برداشته شدن محدودیت بر میلیاردها دالر از دارایی های بین المللی افغانستان و واگذاری آن به کابل شده بود. به گفته رویترز، هنوز مشخص نیست که آیا این موضوع در نشست روز سه شنبه مورد بحث قرار می گیرد یا خیر.

از سوی دیگر، یک منبع دیپلماتیک به رویترز گفته که همسایگان افغانستان مثل کشورهای پاکستان و ایران به این نشست دعوت نشده اند؛ اما قطر که نقش کلیدی را به عنوان گفتگوکننده بین طالبان و غرب ایفا کرده به مذاکرات ملحق خواهد شد.

این نشست مجازی تنها چند روز پس از دیدار مقامات ارشد امریکا و طالبان در قطر برای اولین ملاقات رو در رو از زمان به قدرت رسیدن طالبان صورت می گیرد.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r166p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن