افغانستانتیتر یک

امریکا حساب‌های بانکی سفارت افغانستان را مسدود کرد

چندتن از دیپلمات‌های افغانستان در امریکا از مسدود شدن حساب‌های بانکی سفارت این کشور در واشنگتن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رشد، دیپلمات‌های افغانستان در واشنگتن اعلام کردند که امریکا حساب‌های بانکی رسمی سفارت افغانستان را مسدود کرده است.

دو دیپلمات ارشد افغانستان که خواستند نام‌شان فاش نشود، به بخش انگلیسی صدای امریکا گفتند که حساب‌های بانکی سفارت افغانستان در واشنگتن و دو کنسولگری افغانستان در ایالات متحده، بیش از یک ماه است که به حالت تعلیق درآمده است.

این دیپلمات‌ها همچنین افزوده‌اند که درباره‌ این موضوع با مقامات امریکایی در حال مذاکره هستند.

یکی از دیپلمات‌ها با بیان این‌که مقامات امریکایی به دیپلمات‌ها توصیه کرده‌اند که در مورد این موضوع علنی صحبت نکنند، گفته است: «ما با وزارت امور خارجه [امریکا] گفت‌وگو کرده‌ایم، اما تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.»

بر اساس این گزارش، نمایندگی افغانستان در واشنگتن از کابل که تحت کنترل طالبان است، بودجه‌ای دریافت نمی‌کند و تاکنون از طریق کاهش هزینه‌های خدمات کنسولی به کارش ادامه داده است.

در حال حاضر این کنسولگری‌ها تنها به تمدید پاسپورت منقضی‌شده ادامه می‌دهند و هزینه را به حساب‌های بانکی شخصی واریز می‌کنند و سپس در پایان درآمد سفارت را محاسبه می‌کنند.

دیپلمات‌های افغانستان گفته‌اند که تعلیق حساب‌های بانکی رسمی سفارت افغانستان تأثیر نامطلوبی بر تراکنش‌های مالی سفارت از جمله حقوق، اجاره و پرداخت‌های بیمه مراقبتی داشته است.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه امریکا از اظهار نظر درباره‌ تعلیق حساب‌های بانکی خودداری کرده؛ اما گفته است: «هیچ تغییری در وضعیت اعتباربخشی اعضای مأموریت افغانستان ایجاد نشده است.»

لینک کوتاه
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن