تیتر یک

امریکا: خواهان تعامل با طالبان هستیم

ایالات متحده امریکا بر این باور است تا کنون طالبان گام‌هایی را برای عادی سازی روابط با این کشور بر نداشته است.
توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان، در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز می‌گوید تا زمانی که کابل در باره برخی از مسایل تصمیم‌های جدی نگیرد، نمی‌شود در مورد موضوعات همچون واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل، به امارت اسلامی و پول‌های منجمد شده افغانستان، به نتیجه رسید.
آقای وست افزود: «ما گام‌های قابل توجهی را در جهت عادی سازی روابط با طالبان ندیده‌ایم. آنان نماینده دایمی در نیویارک و در سازمان ملل ندارند. روابط رسمی با موسسات مالی بین‌المللی ندارند. دیپلمات‌های خارج از کشور در غرب ندارند و آنان دسترسی به دارایی‌های معلق در کشورهای خارجی ندارند. تصور نمی‌کنم تا زمانی که آنان تصمیم‌های مسوولانه‌تری نگیرند، در باره هریک از این مسایل با آنان کنار بیاییم.»
به گفته نماینده ویژه امریکا برای افغانستان، واشنگتن با وجود تمامی نگرانی‌های که دارد، خواهان تعامل با کابل نیز است.
توماس وست در این باره چنین می‌گوید: «ما خودمان با طالبان در تعامل هستیم. باوجود بعضی از گفته‌های را که من در اینجا گفتم، که انعکاس دهنده نگرانی عمیق ما درباره پالیسی‌های طالبان در برابر مردم افغانستان است. ما تعامل را خوبتر می‌دانیم و از همین رو من با رهبران طالبان در ماه دسامبر دیدار داشتم و من توقع دارم در آینده نیز با رهبران طالبان دیدار داشته باشم.»
این دیپلومات امریکایی همچنان می‌افزاید واشنگتن خواهان گفت‌وگوهای میان افغانان نیز است.
آقای وست تاکید کرد: «ما می‌خواهیم که گفت‌وگوهای میان افغانانان با طالبان در داخل افغانستان به گونه جدی و سازمان یافته شکل بگیرد تا در باره آینده کشور، درباره قانون اساسی و در مورد حقوق اساسی صحبت کنند. اما این روند به گونه جدی به پیش نمی‌رود.»
در این میان، امارت اسلامی می‌گوید بخاطر حفظ روابط دو کشور گام‌های موثری برداشته شده است.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌افزاید که امریکا در باره مسایل داخلی افغانستان بهانه‌جویی می‌کند و نمی‌گذارد تا روابط عادی شود.
آقای مجاهد در این باره گفت: «نماینده‌های امریکا با ما در تماس بودند و استند آنها باید مطرح بسازند که چی می‌خواهند آنان از امارت اسلامی، امارت اسلامی گام‌های را که ممکن است برداشته است بخاطر حفظ روابط دوکشور بخاطر تغییر سیاست‌ها از حالت جنگی به حالت صلح و همکاری امارت اسلامی آماده است.»
نعمت‌الله بیژن، آگاه روابط بین‌الملل در این باره گفت: «رابطه امریکا و دگه کشورها با اداره موقت طالبان وقتی بهتر خواهد شد که در چهار مورد تغییر اساسی بیاید اول به حقوق اساسی مردم افغانستان احترام گذاشته شود دوم حقوق اساسی زنان و دختران تامین شود اجازه کار و مکتب رفتن داده شود برشان.»
این در حالی‌ست که پیش از این امارت اسلامی گفته است که هرچند به تمامی تعهدات‌اش با امریکا عمل کرده، اما واشنگتن به وعده‌هایش با امارت اسلامی پابند نبوده است.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن