برگزیده های سایتجهان

امریکا مانع نشست طیاره کام ایر حامل بیش از ۱۰۰ شهروند خودش شده است

مقام‌های امریکایی به طیاره شرکت هوای کام‌ایر که حامل بیش از صد تن از شهروندان ایالات متحده و دارنده‌گان کارت اقامت دایمی آن بودند، اجازه نشست به خاک امریکا را ندادند.

برایان استرن، بنیانگذار گروه غیرانتفاعی «پروژۀ داینامو» به خبرگزاری رویترز گفته است: «آنان [اداره محافظت از گمرکات و سرحدات امریکا] به پرواز چارترشده بین‌المللی اجازه ورود به قلمرو امریکا را نخواهند داد.»

آقای استرن گفته است که این پرواز چارتر شده کام ایر، شرکت خصوصی هوایی افغانستان، که حامل ۱۱۷ نفر به شمول ۵۹ کودک است اکنون در میدان هوایی شهر ابوظبی در امارات متحده عرب متوقف است.

به گفته او ۲۸ شهروند امریکا، ۸۳ دارنده کارت اقامت دایمی ایالات متحده و شش افغان دارنده ویزه خاص مهاجرت به امریکا سرنشینان طیاره چارترشده کام ایر اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که وزارت امنیت داخلی ایالات متحده که اداره محافظت از گمرکات و سرحدات امریکا زیر چتر آن فعالیت دارد، تا کنون به تماس‌ها برای ارایه جزییات در این مورد جواب نداده است.

یک مقام حکومت امریکا که نخواسته نامش گرفته شود، به خبرگزاری رویترز گفته است که مقام‌های مسوول از این موضوع آگاهی نداشته اند، اما به گفته او تایید و بررسی فهرست مسافران پروازهای چارتر شده که قرار است در قلمرو امریکا فرود آیند، همواره زمانگیر است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا نیز روز دوشنبه گفته بود که ایالات متحده آگاهی داشت که حدود ۱۰۰ شهروند و دارندۀ کارت اقامت دایمی امریکا آمادۀ خروج از افغانستان اند.

آقای استرن گفته است که در پی بروز این مشکل، وی مسافران پرواز کام ایر را به یک پرواز چارتر شده خط هوایی ایتوپیا منتقل کرد و مقام‌های امریکایی اجازه فرود آمدن آنان را به میدان هوای جان اف کنیدی شهر نیویارک دادند.

اما به گفتۀ وی سپس ادارۀ محافظت گمرکات و سرحدات امریکا گفتند که به طیارۀ خط هوایی ایتیوپیا در میدان هوایی دالاس در ایالت ویرجینیا اجازۀ فرود آمدن می‌دهد و سپس گفتند که این پرواز اجازۀ فرود آمدن در هیچ میدان هوایی امریکا را ندارند.

آقای استرن گفت که نهادهای میانجی مانند پروژۀ داینامو در کابل از ادارۀ هوانوردی ملکی طالبان اجازه گرفته اند تا پروازهای چارترشدۀ شان را برای انتقال مسافران از میدان هوایی کابل از سر بگیرند.

گزارشگر: محمدرضا حیدری

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r106p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن