تیتر یک

امضای توافقنامه‌ی‌ صلح زیر ذره‌بین مسکو ـ کابلوف ناظر بر توافقات میان امریکا و طالبان

به گزارش خبرگزاری رشد، سفارت روسیه در قطر با نشر خبری می‌گوید که ضمیر کابلوف، نمانیده ویژه رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان ناظر امضای پیمان امریکا – طالبان خواهد بود.

سفارت روسیه در قطر می‌گوید که نمایندۀ ویژه رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان ناظر امضای پیمان امریکا-طالبان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رشد، سفارت روسیه در قطر با نشر خبری می‌گوید که ضمیر کابلوف، نمانیده ویژه رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان ناظر امضای پیمان امریکا – طالبان خواهد بود.

در خبرنامه آمده است: ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان، به عنوان ناظر در امضای پیمان امریکا – طالبان در پایتخت قطر دوحه در تاریخ ۲۹ فبروری شرکت خواهد کرد.

پیش از این، وزیر امور خارجه امریکا گفته بود که امریکا در حال آماده سازی برای امضای پیمان صلح با طالبان در ۲۹ فبروری است. همچنان سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت که این پیمان در حضورداشت نمایندگان سایر کشورها و سازمان‌ها به عنوان ناظر در قطر امضا می‌شود.

امریکا و طالبان چندین ماه در سال ۲۰۱۹ میلادی مذاکره کردند. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان با هیات دفتر سیاسی طالبان در دوحه، پس از هشت دور مذاکره، بر سر پیش نویس توافق‌نامه صلح که شامل آتش‌بس، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان بود، توافق کردند. اما در ماه سپتمبر، پس از یکسری حملات انتحاری که توسط طالبان در کابل و برخی دیگر از شهرهای افغانستان انجام شد و همچنان در نتیجه حمله انتحاری کابل که منجر به کشته شدن یک امریکایی شد، رئیس‌جمهور ترامپ دستور داد تا مذاکرات با طالبان متوقف و توافق‌نامه که روی آن آقای خلیل‌زاد با طالبان توافق کرده‌ بودند، لغو شود.

در اواسط ماه جنوری، طالبان به خلیل‌زاد پیشنهاد آتش‌بس موقت در افغانستان را برای مدت هفت تا ده روز دادند. و نماینده دفتر سیاسی طالبان در قطر از سرگیری مذاکرات بین طالبان و امریکا به رهبری خلیل‌زاد را تایید کرد.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن