برگزیده های سایتجهان

اولین نشست وزیران خارجه کشورهای ترک‌ زبان در مورد افغانستان برگزار شد

اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان در مورد افغانستان برگزار شد. در این نشست وزیر امور خارجه ترکیه گفته است که تحولات در افغانستان تأثیرگذاری جهانی دارد و کشورهای ترک‌زبان بیش‌تر از این روند متأثر شده‌اند.

شورای ترک متشکل از کشورهای ترکیه، اوزبیکستان، آذربایجان، قزاقستان و قرغیزستان است. مجارستان عضو ناظر این سازمان بین‌المللی است.

به گزارش آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز دوشنبه، پنجم میزان، در نشست «شواری ترک» در استانبول گفته است که تحولات در افغانستان کشورهای ترک‌زبان را به‌عنوان همسایه‌های این کشور تحت تأثیر قرار داده است.

چاووش اوغلو با اشاره به جمعیت ترک‌تبار افغانستان گفته است که به همین دلیل تحولات در افغانستان مورد توجه ترکیه قرار گرفته است.

چاووش اوغلو گفته است: «روابط ویژه‌ای با افغانستان داریم، به همین دلیل باید بیانیه نهایی شورای ترک حاوی پیامی مهم برای جهانیان باشد.»

در نشست شورای ترک در ترکیه نحوه حمایت از رشد، برقراری ثبات و ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و نیز جلوگیری از موج مهاجرت و ریشه‌یابی گروه‌های تروریستی در این کشور بررسی شده است.

این در حالی است که رجب‌ طیب اردوغان نیز در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفته است که حکومت اعلام شده طالبان فراگیر نیست و این روی روابط ترکیه با طالبان تأثیر می‌گذارد.

گزارشگر: احمد مختار قادری

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r101p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن