برگزیده های سایتتیتر یکجهان

برای پایان جنگ طولانی در افغانستان تلاش می کنیم

دونالد ترامپ، رییس‎‌جمهور امریکا بامداد چهارشنبه (۱۶ دلو) درسخنرانی سالانه‌اش به هر دو مجلس کانگرس ایالات متحده گفت که تلاش‌ها جریان دارد تا طولانی ترین جنگ امریکا در افغانستان پایان یابد و سربازان امریکایی به خانه‌های شان برگردند.

ترامپ افزود که او هیچ آرزویی برای کشته شدن “صدها هزار” تن در جنگ‎های بی پایان ندارد.

او می‌افزاید که عزم و جسارت سربازان امریکایی به حکومت این کشور اجازه داده‎است تا پیشرفت چشمگیر در افغانستان داشته باشند و مذاکرات صلح در حال انجام است.

این گفته‎ها در حالی ابراز می‌شوند که جک کِن، معاون پیشین ستاد مشترک ارتش امریکا، می‌گوید که با وجود ادامه خشونت‌ها و کاهش علاقه مندی امریکایی‌ها، نیاز است تا امریکا در افغانستان بماند.

این جنرال بازنشستۀ امریکایی بدین باور است که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، پیش ازیک توافق اصلی صلح میان طالبان و کابل، به تحرک بیشتر فعالیت‎های این گروه و درنهایت مشروعیت امارت اسلامی طالبان، خواهد انجامید.

درهمین حال، مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا نیز در سفر به ازبیکستان و دیدار با همتایش در آن کشور، گفت‌وگوها میان طالبان و جناح‌های افغانی درگیر جنگ را ضروری می‌داند؛ اما او تأکید می‌ورزد که پیش از آغاز این گفت‌وگوها، خشونت‌ها باید توقف یابند.

آقای پومپئو گفت: “این مذاکراتی از طرف خود افغانان و میان خود آنان، برای تحقق صلح و ثبات و امنیت منطقه یی، خواهد بود بود. این مذاکرات، با مفهوم خشونت‌های کم‌تر همراه خواهد بود. بنابر این، ما امیدواریم که بتوانیم به آن برسیم.”

اما سخنگوی طالبان درواکنش به سخنان پومپئو گفته‎است که روند مذاکرات را تویت ترامپ، خواست‎های متعدد امریکا و اختلافات مسؤولان در واشنگتن و کابل با مشکلات روبه‎رو ساخته‎است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن