افغانستانتیتر یک

برگزاری نشست مسکو با حضور نمایندگان طالبان

امروز چهارشنبه، ۲۸ میزان قرار است نشستی با مشارکت ۱۰ کشور منطقه از جمله روسیه، چین و پاکستان و هیاتی از طالبان در مورد افغانستان در مسکو برگزار شود که در آن بیشتر به وضعیت سیاسی و نظامی افغانستان، تشکیل دولت فراگیر و تلاش بین المللی برای اجتناب از بحران انسانی توجه خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه، ۲۷ میزان گفته است که روسیه، چین و پاکستان مایل به ارائه کمک به افغانستان هستند، اما مسکو هنوز آماده به رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان نیست.

سرگی لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه که در این نشست حضور خواهد داشت روز سه شنبه گفت که مسکو هنوز قصد به رسمیت شناختن طالبان را ندارد.

لاوروف افزود: «مثل اکثر کشورهای با نفوذ در منطقه ما با طالبان در تماس هستیم. ما آنها را تشویق می کنیم آنچه را که هنگام به قدرت رسیدن گفته بودند، از جمله اطمینان از ایجاد یک دولت فراگیر – نه تنها از نظر قومی بلکه از نظر سیاسی – نیز انجام دهند تا طیف وسیعی از دیدگاه های سیاسی جامعه در دولت مشاهده شود. ما به طور علنی گفته ایم که به رسمیت شناختن طالبان در حال حاضر مورد بحث نیست.»

دفتر ریاست‌ جمهوری روسیه هم گفته است که انتظار دارد در نشست مسکو زمینه تداوم رایزنی و تلاش برای بهبود وضعیت افغانستان فراهم شود.

بیش از این ضمیر کابلوف؛ نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان گفته است که انتظار پیشرفتی عمده را در نشست مسکو ندارد.

امریکا نیز اعلام کرده که در این نشست شرکت نمی‌کند. ند پرایس؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واشنگتن گفته است که توماس وست؛ نماینده امریک به دلایل لجستیکی در این نشست شرکت نمی‌تواند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا همچنین تلاش‌های روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان را سازنده عنوان کرده است.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r198p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن