تیتر یک

بلینکن به مجلس سنا فراخوانده شد/گزارش خروج آشفته امریکا از افغانستان ارائه نشده است

همزمان با پایان مهلت ارائه‌ی اسناد درباره‌ی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، رییس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت احضاریه‌‌ی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی این کشور را امضا کرده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، مایکل مک کال که تحقیقاتی را در مورد خروج پر هرج‌ومرج امریکا از افغانستان آغاز کرده است، تا روز دوشنبه به وزارت امور خارجه فرصت داده بود تا اسناد را ارائه کند.
جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا می‌گویند که گزارش کاملی از خروج آشفته‌ای که در آن ۱۳ نظامی امریکایی در میدان هوایی کابل کشته شدند، ارائه نشده است.
مک کال در بیانیه‌ای گفته است که بلینکن وی را مجبور کرده که اولین احضاریه‌ی خود را به‌عنوان رییس کمیته روابط خارجی صادر کند. او افزوده است که این احضاریه صبح امروز (سه‌شنبه، ۸ حمل) تحویل داده می‌شود.
وال‌استریت جورنال در سال ۲۰۲۱ گزارش داد که حدود ۲۲ دیپلمات امریکایی در افغانستان از طریق یک کانال به اصطلاح مخالف با ارسال تلگرافی محرمانه به بلینکن در جولای ۲۰۲۱ درباره‌ی سقوط احتمالی کابل بدست طالبان با خروج نیروهای امریکایی از این کشور، هشدار داده بودند.
به‌ نظر می‌رسد که کميته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواستار توضیح درباره‌ی این تلگراف است.
بلینکن در جریان جلسه‌ی استماع هفته‌ی گذشته گفت که این وزارت قبلا اطلاعاتی را به اشتراک گذاشته و در حال تلاش برای ارائه‌ی اطلاعات بیشتر است، اما برخی جزئیات خاص را فقط می‌توان با مقامات ارشد در میان گذاشت.
یکی از سخن‌گویان وزارت امور خارجه‌ی امریکا در پاسخ به درخواست رویترز برای اظهار نظر در مورد این احضاریه، به تلگراف محرم اشاره و گفت: «محرمانه نگه‌داشتن کانال مخالف برای ما حیاتی است.»
او گفت که وزارت خارجه «آماده است تا اطلاعات مربوطه در تلگراف را از طریق جلسات توجیهی یا برخی مکانیسم‌های دیگر در دسترس قرار دهد.»
نحوه‌ی خروج امریکا از افغانستان به‌شدت مورد انتقاد جمهوری‌خواهان کنگره قرار دارد.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن