افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

ترس پاکستان از خیزش های مردمی علیه طالبان در افغانستان هشدار داد

از آغاز ماه می که نیروهای بین المللی روند خروج شان از افغانستان را آغاز کرده اند، شورشیان طالبان به حملات شان افزوده و حالا ادعا می کنند که بر ۸۵ درصد از خاک این کشور کنترول دارند؛ همزمان در سراسر افغانستان ده ها هزار نیروی خیزش مردمی مسلح شده و در برابر شورشیان نبرد را آغاز کرده اند.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل از ملیشه سازی برای مبارزه با شورشیان طالبان در افغانستان هشدار داده و گفته که این می تواند وضع را بدتر کند.

از آغاز ماه می که نیروهای بین المللی روند خروج شان از افغانستان را آغاز کرده اند، شورشیان طالبان به حملات شان افزوده و حالا ادعا می کنند که بر ۸۵ درصد از خاک این کشور کنترول دارند؛ همزمان در سراسر افغانستان ده ها هزار نیروی خیزش مردمی مسلح شده و در برابر شورشیان نبرد را آغاز کرده اند.

منصور احمد خان در این زمینه گفته است: «اگر همه چیز جنگ میان ملیشه ها و طالبان تعبیر شود، این می تواند خطرناک باشد.» وی افزود: «به این دلیل بسیار مهم است که ظرفیت حکومت افغانستان برای دفاع در برابر حملات و رفع ناامنی ها افزایش یابد

روز جمعه اسماعیل خان، یکی از فرماندهان جهادی سرشناس در غرب کشور که به سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ کمک کرده بود، از هوادارانش خواست تا برای نبرد با طالبان مسلح شوند.

سفیر پاکستان گفته که همکاری های بین المللی بیشتری برای حمایت از حکومت محمد اشرف غنی نیاز است؛ حکومتی که به گفته وی “در حال حاضر یگانه دولت قانونی در افغانستان” می باشد.

منصور احمد خان همچنان ابراز نگرانی کرد که خشونت ها در افغانستان می تواند باعث موجی از مهاجرت های جدید به پاکستان شود: «به این خاطر مهم است که تمام کشورها و جامعه بین المللی حمایت های ممکن از افغانستان را برای رسیدگی به چالش های امنیتی تمدید کنند

وی در مورد احتمال مهاجرت توده ای افغان ها گفت: «اگر وضع همچنان در افغانستان به سوی بدتر شدن برود، به خاطر عبور آسان مرزی و قرابت های فرهنگی و دینی میان مردم دو کشور، موجی از مهاجرت ها به سوی پاکستان آغاز می شود

وی افزود که تنها “یک توافق سیاسی” می تواند به منازعه در افغانستان پایان بخشد: «تلاش و تمرکز ما بر این است که از رفتن وضع به سویی که روان است، جلوگیری کنیم.» وی اضافه کرد: «اگر یک توافق سیاسی فراگیر، گسترده و همه جانبه وجود داشته باشد، این نه تنها به نفع افغانستان است، بلکه به نفع تمام همسایگان افغانستان خواهد بود

مقامات افغان از دهه ها به این سو مرتباً پاکستان را به حمایت از طالبان متهم می کنند. در زمان اشغال اتحاد جماهیر شوروی از ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ جنبش های تندرو اسلام گرایی در مدارس اسلامی سنی مذهبان از جمله در پاکستان تحصیل می کردند.

از میان آنها و از مدارس دینی در پاکستان گروهی به نام طالبان شکل گرفت که در زمان جنگ داخلی میان گروه های مجاهدین به افغانستان وارد شد و بر بخش های گسترده ای از این کشور دست یافت. رژیم طالبان تعبیری سختگیرانه را از شریعت اسلامی بر مردم افغانستان حاکم ساختند؛ تا اینکه به خاطر رابطه با القاعده در سال ۲۰۰۱ در حملات نیروهای ائتلاف از هم پاشید.

در میانه سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ پاکستان یکی از چهار کشوری بود که مشروعیت رژیم طالبان را به رسمیت شناخت. سایر کشورها عربستان سعودی، ترکمنستان و امارات متحده عربی بودند.

عبدالله شیرزاد

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن