افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

تروریستان طالب بیشترین سود را از تولید مواد مخدر به دست می آورند

مسعود انداربی؛ سرپرست وزارت داخله در انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان، گفته است که گروه طالبان بزرگ‌ترین تمویل‌کنندۀ مواد مخدر در افغانستان است. آقای اندرابی افزود که گروه طالبان بیشترین سود را از تولید مواد مخدر در افغانستان می‌برد.

به گزارش خبرگزاری رشد، او در این نشست، گفت که گروه طالبان زمینه را برای فعالیت و حضور گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان فراهم کرده است.

آقای اندرابی افزود: گروه طالبان چتر انکشاف، ظهور و فعالیت تروریزم بین‌المللی را در افغانستان – چه برای القاعده و چه برای سازمان‌های دیگر تروریستی– گسترانده است.

این اظهارات سرپرست وزارت امور داخله در حالی بیان می‌شود که اخیرا شورای امنیت سازمان ملل گفته بود نزدیک به بیست گروه تروریستی در افغانستان فعالیت می‌کند و مبارزه با این گروه‌های درگیر تنها مسوولیت دولت و حکومت افغانستان نیست.

افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان است که از آغاز جنگ‌ها در این کشور روند آن شروع شده است. شماری از آگاهان می‌گویند که مبارزه حکومت افغانستان در نزدیک به بیست سال گذشته با تولید و قاچاق مواد مخدر نیز ناکام بوده است. بیشترین تولید مواد مخدر افغانستان در ولایت‌هایی انجام می‌شود که افراد گروه طالبان در آن حضور گسترده دارند.

نامزدوزیر وزارت امور داخله در حالی گروه طالبان را مسوول تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور عنوان می‌کند که دو روز پیش احمد احمدی، مدیر مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پولیس کابل با پنج کارمند بلندپایۀ دیگر این فرماندهی به اتهام تکثیر مواد مخدر توسط نیروهای عملیاتی این وزارت بازداشت شد.

در همین حال، آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی می‌گوید که بیشترین مواد مخدر در افغانستان در بخش‌های زیر تسلط گروه طالبان کشت می‌شود.

او می‌افزاید: واقعیت بنیادی این است که ۸۵درصد مواد مخدر در ساحات زیرکنترول گروه طالبان تولید می‌شود و برای رسیدگی به این مشکل نیاز به تأمین امنیت و دست یافتن به صلح است.

هم‌زمان با این، لیزاکورتس، معاون دستیار رییس‌جمهور ترمپ و مدیر ارشد آسیای جنوبی و مرکزی در شورای امنیت ملی امریکا تاکید می‌کند که مبارزه با مواد مخدر در افغانستان برای امریکا مهم است؛ زیرا این کشور برای مبارزه با آن هزینه‌های هنگفت مالی پرداخته است.

او می‌گوید: یقینا ما این را درک می‌کنیم، این موضوع بسیار مهم است تا جلو تمویل طالبان از مواد مخدر گرفته شود. در کل، این یک مشکل بزرگ است که فساد، فعالیت‌های گروه‌های مافیایی و مشکلات در نهادهای قضایی را دامن می‌زند.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن