افغانستانبرگزیده های سایت

حمایت از نیروهای امنیتی افغان در آجندای نشست امروز ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که در پایان نشست بروکسل، اعضای این سازمان در کنار موضوعات دیگر به موضوع پشتیبانی و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان نیز خواهند پرداخت.

به گزارش خبرگزاری رشد، نشست دو روزۀ وزیران دفاع ناتو ناوقت شب گذشته در بروکسل، پایتخت بلژیک به صورت رسمی آغاز شد.

دبیرکل ناتو تصریح کرده که این سازمان با کشورهای که ناتو را در زمینۀ آموزش و مشوره‌دهی نیروهای امنیتی افغانستان همکاری کرده‌اند، به صورت مفصل بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

استولتنبرگ در آغازین روز نشست وزیران دفاع ناتو گفت، با آن‌که نیروهای امنیتی افغانستان با مشکلات زیادی روبه‌رو اند، اما جای خوش‌بینی این است که آنان در حال نیرومند شدن هستند.

او گفته که ما و اعضای این سازمان تلاش‌های آمریکا را برای دست یازیدن به صلح به صورت همه‌جانبه حمایت می‌کنیم و امیداریم این تلاش‌ها منفجر به ختم جنگ شود.

آقای ستولتنبرگ از دیدارش با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا در امور صلح افغانستان خبر داده و گفته است که دو طرف در مورد پیش‌رفت‌های اخیر باهم گفت‌وگو کرده‌اند.

او گفته که وزیران دفاع ناتو در مورد روند صلح افغانستان و این‌که ماموریت قاطع چه‌گونه می‌تواند از این روند به‌گونۀ بهتر حمایت کند، صحبت خواهند کرد.

دبیرکل ناتو یک روز پیش از آغاز رسمی این نشست و روز گذشته – پیش از آغاز رسمی نشست دو روزۀ این سازمان – تاکید کرد که طالبان به هیچ عنوان نمی‌تواند در میدان جنگ پیروز شود. او از این گروه خواست که به کاهش خشونت‌ها متعهد باشد و باید در عمل نیز نشان دهد که ظرفیت و ارادۀ پایان جنگ را دارد.

آقای استولتنبرگ با محکوم کردن حملۀ انتحاری دو روز پیش در کابل – که دست‌کم بیست کشته و زخمی برجا گذاشتت – می‌گوید که این عمل نشان‌دهندۀ خشونت وحشت‌ناک علیه غیرنظامیان است و ثابت می‌سازد که هنوز در افغانستان خشونت جریان دارد.

او افزوده است: «به دلیل همین حملات است که ما این‌جاییم و از نیروهای امنیتی افغانستان به‌گونۀ همه جانبه حمایت می‌کنیم؛ زیرا ما به این باوریم که یگانه راه تأمین صلح در افغانستان، حمایت و آموزش نیروهای امنیتی این کشور است.»

از فحوای سخنان دبیرکل ناتو چنین بر می‌آید که این سازمان به طالبان پیام روشن و صریح دارد و آن این‌که ناتو به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد و زمینۀ پیروزی طالبان و دیگر گروه‌ها را از راه جنگ و خشونت به صفر نزدیک می‌کند.

استولتنبرگ در آخر این نشست برای چندمین‌بار تاکید کرد: «ما برای همیشه در افغانستان نخواهیم ماند، اعضای این سازمان یک‌جا باهم به افغانستان آمده‌ایم، باهم مشترک تصمیم گرفته‌ایم و پس از برقراری صلح باهم این کشور را ترک خواهیم کرد.»

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن