افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

حملات شورشیان در افغانستان افزایش یافته است

بارزس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه ترین گزارش خود نوشته که افغانستان در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی، شاهد بیشترین حملات نیروهای شبه نظامی، نسبت به مدت مشابه در سالهای پس از ۲۰۱۰ میلادی بوده است.

در گزارش سه ماهه سیگار آمده که ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد، یکی از خشونت‌بارترین ماه‌ها در هفت سال اخیر بوده است.

به گفته این نهاد، خشونت‌ها در افغانستان حتی پس از برگزاری انتخابات در ماه اکتبر ۲۰۱۹ نیز ادامه یافته است.

سیگار افزوده که خشونت‌ها در حالی در افغانستان افزایش یافته که هیأت‌های آمریکا و طالبان در حال گفتگو در قطر هستند و امیدواری برای رسیدن به توافقی درباره خروج نیروهای آمریکایی، و همچنین به آغاز گفتگوهای بین الافغانی زیاد است.

در این گزارش آمده که عملیات نیروهای ویژه افغان در این مدت کاهش یافته و به ۵۳۴ مورد رسیده است که ۳۱ درصد این عملیات‌ها بدون حضور نیروهای آمریکایی انجام شده ‌است.

به گفته سیگار در تمام عملیات نظامی نیروهای افغان بیشتر از ۴۳درصد مستقل انجام شده در حالیکه در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۵ درصد عملیات مستقل انجام شده بود.

همزمان سیگار از افزایش هفت درصدی شمار نیروهای امنیتی افغان در سه ماه پایانی سال گذشته خبر داده و گفته که در پایان ماه اکتبر گذشته، شمار نیروهای افغان به بیش از ۲۷۲ هزار نفر رسیده‌ است. این شامل کسانی هستند که بیومتریک شده و مستحق دریافت حقوق هستند.

به گفته سیگار این نشان از افزایش حدود ۱۹ هزار نفر در نیروهای افغان است.

گزارش تازه می‌گوید که بین ماه‌های مه تا اکتبر سال گذشته تلفات نیروهای امنیتی افغان در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ کمی بیشتر بوده است.

 

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن