افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

خلیل زاد خواهان تشکیل یک هیأت مذاکره‌کننده جامع برای گفت‌وگو با طالبان شد

سفارت امریکا در کابل اعلام کرده است که سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان، پایان یافته است.

طبق اعلام این سفارت، خلیل‌زاد با رهبران سیاسی افغانستان از جمله سران حکومت وحدت ملی مشورت کرده است.

سفارت امریکا گفته است که خلیل‌زاد در این دیدارها تأکید کرده است که افغان‌ها باید بر تشکیل یک هیأت مذاکره‌کننده جامع «جمهوری اسلامی» برای مذاکره با گروه طالبان تمرکز کنند.

براساس آن‌چه سفارت امریکا اعلام کرده است، خلیل‌زاد در مورد نقش تسهیل‌کننده امریکا برای صلح و مذاکرات اخیر با گروه طالبان برای «کاهش خشونت» نیز با رهبران حکومت گفت‌وگو کرده است.

سفارت امریکا گفته است که کاهش خشونت و مذاکرات راه را برای توافق امریکا و طالبان و هم‌چنان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس کامل و دایمی هموار خواهد کرد.

زلمی خلیل‌زاد که مذاکرات اخیرش با طالبان روی «کاهش خشونت» در جریان گفت‌وگوهای صلح متمرکز بوده است، در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی گفته است که منتظر پاسخ طالبان در این مورد است.

از جانب دیگر، در حالی خلیل‌زاد خواهان ایجاد هیأت مذاکره‌کننده جامع شده است که حکومت می‌گوید چند ماه قبل این هیأت را تشکیل داده است. طبق اعلام منابع حکومتی، این هیأت ۱۵ عضو دارد و از همه اقشار مردم نماینده‌گی می‌کند. اما برخی از سیاسیون و ریاست اجرایی گفته‌اند که هیأت مذاکره‌کننده باید همه‌شمول باشد. حکومت تاکنون فهرست هیأت مذاکره‌کننده را همه‌گانی نکرده است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن