افغانستانتیتر یک

داکتر عبدالله حوادث اخیر شمال کشور را محکوم کرده است

رئیس پیشین شورای عالی مصالحه هشدار داد که ادامه سیاست حذف و سرکوب افغانستان را به طرف جنگ داخلی می‌برد.

پس از خروج عبدالله عبدالله از کابل، این نخستین باری است که او به گونه صریح کشتار غیرنظامیان در بخش‌هایی از شمال کشور را محکوم کرده، اما در بیانیه‌اش نامی از طالبان نبرده است.

در اعلامیه رئیس پیشین شورای عالی مصالحه آمده است “گزارش‌هایی مستند خبری حوادث ناگوار و دردآور روزهای اخیر از افغانستان می‌رسانند که در ولایت‌های پنجشیر، تخار، اندراب‌ها‌ و خوست نظامیان دست به محکمهٔ صحرائی، کشتار و شکنجهٔ باشندگان مظلوم ملکی زده‌اند.‌”

عبدالله عبدالله پس از به قدرت رسیدن طالبان، در آستانه عید فطر، از افغانستان خارج شد.

در طول هشت ماه تسلط طالبان بر افغانستان، عبدالله عبدالله در کابل بود و گزارش‌هایی درباره حصر خانگی او نیز در این مدت منتشر شده بود.

او در این مدت به موضوعاتی چون بازگشایی مکاتب دخترانه واکنش نشان داده بود اما درباره حصر خانگی خود اظهار نظری نکرد.

او همچنان از اظهار نظر صریح در مورد کشتار و تعذیب غیرنظامیان و کشتارهای زنجیره‌ای نظامیان دولت پیشین پرهیز کرده بود.

این نخستین باری است که رئیس پیشین شورای عالی مصالحه به گونه صریح از ادامه سیاست حذف و سرکوب انتقاد می‌کند و از احتمال وقوع جنگ داخلی هشدار می‌دهد.

رئیس پیشین شورای عالی مصالحه تأکید کرده است که “به گواهی تاریخ چهار دهه اخیر کشور، راه‌اندازی سیاست انحصار و حذف همواره بر مشکلات مردم و مملکت افزوده و کشور را به سوی بحران برده است.”

او گفته از طریق مذاکره، تفاهم، احترام به اراده مردم، تنوع مذهبی و تفاوت‌های هویتی و فرهنگی می‌توان بحران جاری در کشور را حل و فصل کرد.

در هفته گذشته گزارش‌هایی از کشتار، شکنجه و تعذیب گسترده غیرنظامیان در بخش‌هایی از شمال کشور منتشر شد.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از طرف جنگجویان طالبان نشان می‌دهد که این گروه اسیران جنگی را به قتل رسانده و خانه‌هایی را که آنها منسوب به نیروهای جبهه مقاومت می‌دانند، آتش زده‌اند.

طالبان اعلام تأیید کرده‌اند که دست کم ۲۵۰ نفر از اعضای جبهه مقاومت تنها در پنجشیر به این گروه “تسلیم شده‌اند.” اما منابع مردمی همواره این ادعا را رد کرده و گفته “افراد اسیر شده” همه غیرنظامی بوده و هیچ ربطی به منازعه نداشته‌اند.

عبدالله عبدالله از جامعه جهانی و نهادهای حقوق‌بشری خواسته است که در مورد حوادث اخیر به گونه بی‌طرفانه تحقیق کند و نتایج آن را با مردم افغانستان شریک کند.

گزارش‌های مردمی از اندراب می‌رساند که طالبان به باشندگان بنو هشدار داده‌اند در صورتی که نیروهای جبهه مقاومت را به این گروه تسلیم نکنند، آنها را کوچ اجباری خواهند داد.

برخورد خشونت‌بار طالبان با غیرنظامیان در بخش‌هایی از شمال کشور با خشم و انتقادهای گسترده‌ای روبرو شده است.

فعالان حقوق بشر گفته‌اند طالبان در پنجشیر، ورسج، اندراب‌ها و خوست فرنگ مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان نیز با انتشار توییتی نوشته است که نگران گزارش‌های رسیده از بدرفتاری و کشتار مردم غیرنظامی در پنجشیر و سوگوار مرگ بی‌گناهان است.

لینک کوتاه
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن