تیتر یک

درخشش جالب مرکل در مدیریت بحران کرونا

این خانم ۶۵ ساله سپس همان کرتی آبی اش را که در سخنرانی تلویزیونی پوشیده بود، به تن کرده و به سوپرمارکیت محل زندگی خود در برلین رفت و مقداری مواد غذایی، شراب واین و دستمال تشناب خریداری کرد.

انگلا مرکل، صدراعظم جمهوری فدرال آلمان، در نخستین سخنرانی خود عنوانی ملت در مورد پاندمی ویروس کرونا با آرامش از شهروندان کشورش خواست که با تدبیر و تعقل عمل کنند تا سرعت شیوع بیماری کووید ۱۹ کندتر شود. او به عنوان کسی که در آلمان شرقی کمونیستی سابق بزرگ شده است، اعتراف کرد که محدود شدن آزادی ها چه اندازه سخت است، اما به عنوان یک دانشمند توصیه کرد که واقعیت ها دروغ نمی گویند.

این خانم ۶۵ ساله سپس همان کرتی آبی اش را که در سخنرانی تلویزیونی پوشیده بود، به تن کرده و به سوپرمارکیت محل زندگی خود در برلین رفت و مقداری مواد غذایی، شراب واین و دستمال تشناب خریداری کرد. برای او این یک خریداری عادی بود، اما عکس های او که توسط کسی در این سوپرمارکیت گرفته شده بود، در سطح جهان به نشر رسید. این اقدام او بازتاب دهنده رهبری آرام در زمان بحران جهانی است.

در دو سال اخیر که در حکومت ائتلافی آلمان همواره مشاجره پیش می آید و حزب «اتحاد دموکرات مسیحی» خانم مرکل در تقلای یافتن جانشینی برای اوست، به نظر می رسید ستاره اقبال صدراعظم در حال افول است، اما او در بحران کرونا با قوت سنتی اش دوباره تبارز کرده و تمرکزش را قاطعانه به سیاست های داخلی کشورش معطوف ساخته است.

مرکل بیش از ۱۴ سال در آلمان حکومت کرده است و بیش از یک دهه تجربه مدیریت بحران های جهانی را دارد. او در بحران مالی ۲۰۰۸ به شهروندان کشورش اطمینان داده بود که ذخایر مالی شان مصون می ماند، در برابر بحران قرضه ها در حوزه پولی یورو موضع سرسختانه گرفت که از محبوبیت در داخل کشورش برخوردار شد و سپس در سال ۲۰۱۵ رویکرد قاطعانه ای به سرازیر شدن مهاجران گرفت و به حدود یک میلیون پناهجو اجازه داد وارد آلمان شوند.

مرکل در سال های آخر صدارت اش با بزرگ ترین چالش مواجه شده است. این مساله در سخنرانی تلویزیونی او که به استثنای سخنرانی های به مناسبت سال نو نخستین سخنرانی در نوع خود بود، به وضاحت بازتاب یافت.

او در این سخنرانی به وطنداران خود گفت: «این [وضعیت] جدی است، جدی بگیرید.» او افزود که آلمان بعد از جنگ جهانی دوم با چالشی که چنین نیازمند همبستگی و عمل جمعی باشد، مواجه نشده است.

با متوقف شدن بخش های وسیع زندگی عامه در آلمان، مرکل به دوره جوانی خود در آلمان شرق کمونیستی اشاره کرد تا میزان مشکلات ایجاد شده را قابل فهم بسازد و توضیح داد که محدود کردن آزادی های گشت و گذار مردم چه اندازه برایش سخت تمام می شود.

خانم مرکل گفت: «برای کسانی مثل من که حق آزادی سفر، گشت و گذار برای شان به سختی به دست آمده است،چنین محدودیت ها زمانی قابل توجه است که مطلقا ًضروری باشد.» او علاوه کرد که محدودیت گشت و گذار «در زمان کنونی برای نجات جان ها ضروری است.»

کلماتی که خانم مرکل به زبان آورد بیانگر جدیت موضوع بود، اما روش سخنرانی اش مثل همیشه بود: صحبت آرام و مبتنی بر حقایق، استدلال به جای هیجان و ارائه پیام هایی که به خانه ها راه می یابند.

روزنامه مشهور «زود دویچه سایتونگ» نوشت: «مرکل بزرگ ترین چالش بعد از جنگ جهانی دوم را به تصویر کشید، اما از جنگ صحبت نکرد.» این روزنامه در توصیف مرکل افزوده است: «او به کلمات یا ژست های رزمی نه، بلکه به خرد و منطق مردم اتکا کرد… کسی نمی داند که آیا این سخنان مرکل کافی است، اما لحن او دست کم مردم را بی اطمینان و هراسان نساخت.»

هرچند قضاوت در مورد نتیجه واکنش مرکل به پاندمی کرونا هنوز زود است، اما براساس نتایج یک نظرسنجی که روز جمعه توسط شبکه دوم تلویزیون عامه آلمان (زید دی اف) نشر شد، ۸۹ درصد آلمانی ها فکر می کنند که حکومت در این زمینه به درستی عمل می کند. این نظرسنجی نشان می دهد که جایگاه مرکل به عنوان مهم ترین سیاستمدار تقویت یافته و محبوبیت حزب اش «اتحاد دموکرات مسیحی» نیز هفت درصد بیشتر شده است.

خانم مرکل ابتدا واکنش حکومت به بحران کرونا را به ینس اشپان وزیر صحت موکول کرده بود، اما بعد از افزایش انتقادها در دو هفته گذشته خودش نقش مرکزی گرفته است. او به این فعالیت های خود بعد از رفتن به قرنطین خانگی به دلیل تماس با یک داکتر آلوده به بیماری کووید ۱۹ نیز ادامه داد.با وجودیکه آزمایش کرونای خانم مرکل دوبار منفی تشخیص شده است، اما او با آن هم از خانه کار می کند.

خانم مرکل روز دوشنبه هفته گذشته نشست کابینه را از طریق کنفرانس تلفونی رهبری کرد و سپس با نشر یک پیام صوتی از یک بسته بزرگ حمایتی حکومت برای تصدی های متضرر شده از بحران کرونا سخن گفت.

علاوه بر این سیستم صحی این کشور به اندازه کافی آماده و مجهز است که توانسته بیماران کرونا را از فرانسه و ایتالیا بپذیرد و هنوز هم بسترهای اضافی برای مراقبت های جدی وجود دارد.

هرچند آلمان از نظر تعداد مبتلایان ثبت شده کرونا که به بیش از ۵۷ هزار نفر می رسد در جایگاه سوم در اروپا قرار دارد، اما در این کشور تنها ۴۳۳ تن وفات کرده اند که از این نظر در جایگاه ششم بعد از کشورهای ایتالیا،اسپانیا، فرانسه، بریتانیا و حتی هالند قرار می گیرد. ایتالیا به تنهایی بیش از ۱۰ هزار واقعه فوتی را ثبت کرده است. کارشناسان آمار پائین مرگ و میر ناشی از کرونا در آلمان را در کنار سایر موارد ناشی از آزمایش های گسترده و زودهنگام می بینند.

با وجود این، مرکل در پیام صوتی خود شب پنج شنبه گفت که برای اعلام پیروزی در برابر کرونا هنوز خیلی زود است. او افزود: «حالا وقت آن نیست که در مورد کاهش تدابیر صحبت کنیم.»

نتیجه تلاش های آلمان در مبارزه علیه بیماری کووید ۱۹ هرچه باشد، این واقعیت را تغییر داده نمی توانند که دوره مرکل به پایان خود نزدیک شده است. مرکل در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که با ختم دوره کنونی حکومت اش در ۲۰۲۰ از سیاست کنار می رود و تا حالا علامتی نداده است که بیانگر تجدید نظر در این تصمیم اش باشد.

گزارشگر: رخسار مسجدی
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن