افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

دیدار مهم جوبایدن با رئیس جمهور غنی و عبدالله

کاخ سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که رییس‌جمهور بایدن در این دیدار بر حمایت پایدار ایالات متحده از مردم افغانستان از جمله زنان، دختران و اقلیت‌های این کشور از طریق کمک‌های غیرنظامی، انکشافی و بشردوستانه تأکید کرده است.

رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در جریان سفرشان به امریکا، عصر روز جمعه (۴ سرطان) به وقت محلی با جو بایدن، رییس‌جمهور آن کشور دیدار کرده‌اند.

کاخ سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که رییس‌جمهور بایدن در این دیدار بر حمایت پایدار ایالات متحده از مردم افغانستان از جمله زنان، دختران و اقلیت‌های این کشور از طریق کمک‌های غیرنظامی، انکشافی و بشردوستانه تأکید کرده است.

آقای بایدن همچنین گفته است که کشورش به کمک‌های امنیتی برای حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه می‌دهد. او در عین حال گفته است که نیروهای امریکایی از افغانستان خارج می‌شوند، اما حمایت امریکا از افغانستان پایان نمی‌یابد.

طبق اعلامیه‌ی کاخ سفید، طرف‌های دیدار همچنین توافق کرده‌اند که به مشارکت دوجانبه‌ی قوی پس از خروج نظامیان امریکایی، ادامه خواهند داد.

به نقل از این اعلامیه، جو بایدن در مورد افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزوده است که کمک‌های اضطراری صحی از جمله سه میلیون دوز واکسین کرونا را برای افغانستان فراهم می‌کند.

طرف‌های این دیدار بر لزوم وحدت بین رهبران افغانستان در حمایت از صلح و ثبات تأکید کرده‌اند و بایدن علاوه کرده است که ایالات متحده برای حمایت کامل از مذاکرات بین‌الافغانی متعهد است.

آنان در این دیدار توافق کرده‌اند که مشارکت دوجانبه قوی میان دو کشور حتا پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، همچنان ادامه خواهد داشت.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی دقایقی پس از دیدار با جو بایدن، در یک نشست خبری گفته است که طالبان و حامیان‌شان باید بدانند که با زور نمی‌توانند حتا یک افغان را به تسلیمی وا دارند.

آقای غنی از طالبان خواسته است که با پذیرش آتش‌بس وارد یک روند سیاسی شوند و در غیر آن، طالبان با انتخاب هر راه دیگری، با یک ملت مواجه خواهند شد.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز در اعلامیه‌ای گفته است که طرف افغانستان در این دیدار با بیان وضعیت سیاسی – امنیتی در داخل و برشمردن نیازها و اولویت‌های افغانستان در فصل جدید روابط میان کابل و واشنگتن، خواهان ادامه‌ی همکاری‌های مشترک میان دو کشور و همچنین حمایت ایالات متحده از نیروهای امنیتی و دفاعی و نیز تلاش‌های صلح شده‌اند.

طبق این اعلامیه، رییس‌جمهور ایالات متحده خواست‌های طرف افغانستان را پذیرفته و از ادامه‌ی روابط نزدیک و همکاری‌های مشترک میان دو کشور اطمینان داده است.

رییس‌جمهور غنی و هیأت همراهش که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز شامل آن است، شام روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته در یک سفر رسمی دو روزه به امریکا رفتند.

ریاست‌جمهوری افغانستان قبلا این سفر را بااهمیت توصیف کرده و گفته بود که آقای غنی و هیأت همراهش در جریان این سفر با رییس‌جمهور و دیگر مقام‌های امریکایی روی فراهم‌سازی تجهیزات نظامی بیشتر، ادامه‌ی آموزش نیروهای امنیتی و سایر همکاری‌ها صحبت می‌کنند.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن