افغانستانتیتر یک

دیدار وزیر خارجه طالبان با احمد مسعود و اسماعیل خان در تهران

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان دیدار امیرخان متقی با اسماعیل خان و احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رشد؛ مجاهد امروز دوشنبه (20 جدی) در تویترش نوشته که اسماعیل خان و احمد مسعود درتهران با هیات امارت اسلامی دیدار کرده اند.

به گفته او، “در این دیدار از جانب هیات امارت اسلامی اطمینان داده شد که آنها می توانند بدون کدام تشویش به وطن بیایند؛ امارت اسلامی تلاش می کند آینده کشور برای همه قابل اعتماد باشد و دلیل مخالفت برای هیچ کسی باقی نماند.”

از سوی هم، مولوی حبیب الله حسام این دیدار را تایید کرده؛ اما گفته که “هیئت طالبان از جمهوری اسلامی ایران دست خالی وبدون هیچ دست آوردی و روح و روان نا خشنود به کابل برگشت !. والسلام.”

این در حالی است که پیش از این نیز برخی منابع از دیدار امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیر اسماعیل خان یکی از رهبران برجسته حزب جمعیت در تهران خبر داده بودند.

گفته شده بود که اسماعیل خان همراه با مولوی حبیب‌الله حسام از مشهد به تهران رفته و در خانه سرپرست سفارت افغانستان، با امیرخان متقی دیدار کرده اند.

سرپرست وزارت خارجه طالبان شام روز شنبه (18 جدی) در راس هیات به ایران رفته است.

این نخستین دیدار رسمی یک مقام ارشد طالبان از ایران از زمان بازگشت طالبان به قدرت است.

گفته می‌شود این سفر به دعوت سپاه پاسداران انجام شده است.

متقی دیروز یک شنبه با حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز دیدار کرده است.

وزارت خارجه ایران گفته که در جریان مذاکرات پیرامون مسایل اقتصادی دوجانبه و مسایل امنیتی گفتگوهای مثبت و سازنده انجام شده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از وزارت خارجه ایران یاد آور شده که ایران همواره بر ضرورت حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در راستای منافع مردم کشور همسایه خصوصاً در شرایط کنونی تاکید دارد.

لینک کوتاه
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن