افغانستانتیتر یک

روسای جمهور فرانسه و تاجیکستان در مورد مسایل افغانستان گفت‌وگو کردند

امانویل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان در پاریس باهم در مورد مسایل افغانستان گفت‌وگو کردند.

این ملاقات روز گذشته چهارشنبه، بیست‌ویکم میزان صورت گرفته است.

آقای مکرون قبل از آغاز گفتگو به خبرنگاران گفت: «ما با رییس جمهور در مورد مساعدت فرانسه به تاجیکستان برای ثبات اوضاع (در افغانستان) صحبت خواهیم کرد.»

آقای مکرون تعهد کرد که کشورش دولت تاجیکستان را در مقابل خطرات احتمالی از جانب طالبان در افغانستان کمک خواهد کرد.

دعوت فرانسه از آقای رحمان در کاخ الیزه در پاریس نشانه مهمی است که فرانسه معتقد است کشورهای منطقه می‌توانند در بحران افغانستان نقش ایفا کنند.

امام علی رحمان از سال‌ها به این سو مواضع سختگیرانه‌ای علیه اسلامگرایان تندرو و سرکوب جنبش‌های اسلام‌گرا در داخل کشور خود دارد، تا حدی که این امرموجب نگرانی فعالان حقوق بشری شده است.

آقای مکرون به رییس جمهور تاجیکستان گفت: «ما از نقش، تعهد و تقاضای شما که تغییرات در منطقه عوامل ثبات [در منطقه] است، استقبال می کنیم.»

رییس جمهور فرانسه افزود که نباید «هیچ گونه سازشی با گروه های تروریستی و همچنین ارزش‌هایی که ما از آنها دفاع می‌کنیم، به ویژه حرمت زنان» صورت گیرد.

آقای رحمان از ایجاد گروه در مرزهای جنوبی این کشور ابراز نگرانی کرده و گفت که کشورش فرانسه را «شریکی قابل اعتماد» خود در اروپا می داند.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r170p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن