افغانستانبرگزیده های سایت

روسیه و سازمان ملل در نشست چهارجانبه شرکت کنند/افغانستان در سطح سفیر حضور می‌یابد

افغانستان برای حضور در نشست چهار جانبه صلح این کشور ضمن تأکید بر اینکه در این نشست تنها سفیر دولت کابل حضور خواهد یافت، خواستار حضور روسیه و سازمان ملل در این نشست شد.

به گزارش خبرگزاری رشد، برخی از اعضای مجلس سنای افغانستان ضمن اعلام حمایت از پنجمین دور از نشست گروه چهار جانبه صلح، خواستار مشارکت روسیه و سازمان ملل در این نشست شد.

قرار است امروز پنجمین دور از نشست گروه چهار جانبه صلح در اسلام آباد پایتخت پاکستان با حضور نمایندگان این کشور، افغانستان، چین و آمریکا برگزار شود.

در چهارمین دور این نشست‌ها که در کابل برگزار شده بود پاکستان متعهد شد تا در نشست آینده، طالبان را به میز مذاکراه بکشاند و اما تاکنون به این وعده جامه عمل نپوشانده است.

افغانستان نیز اظهار داشت که در نشست امروز به میزبانی اسلام‌آباد مشارکت می‌کند اما از حضور مقامات عالی‌رتبه خود به این نشست جلوگیری خواهد کرد.

دواخان مینه پال» معاون سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان در این باره تصریح کرد: در صورت برگزاری احتمالی پنجمین دور نشست گروه چهارجانبه صلح، گفت‌وگوها را با دیگر کشورها در سطح سفیر خود ادامه خواهد داد.

عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در پاکستان در این دور از نشست چهار جانبه صلح به نمایندگی از افغانستان شرکت خواهد کرد.

اعضای مجلس سنا با حمایت از این نشست، تاکید می‌کنند که روسیه و سازمان ملل نیز باید در این نشست حضور یابند.

فضل هادی مسلمیار» رئیس مجلس سنای افغانستان اذعان داشت: صلح آرزو و خواسته مردم افغانستان است، اما خواستار صلحی هستیم که دستاوردها و منافع ملی این کشور در سایه آن محفوظ باشد.

ایشان در ضمن اظهار شک و تردید در مورد عمکرد پاکستان در جریان صلح از چین و آمریکا خواست تا فشارهای بیشتری بر پاکستان وارد کند.

زلمی زابلی» از اعضای مجلس سنا در نشست دیروز این مجلس نیز گفته بود که این بار حکومت افغانستان باید محتاطانه عمل کند و روسیه و سازمان ملل نیز به این نشست دعوت شوند، چون پاکستان هیچ وقت به تعهداتش در قبال افغانستان عمل نکرده‌ است.

شیر محمد اخوندزاده» دیگر عضو این مجلس نیز خاطرنشان کرد: تا زمانی که پاکستان عملکرد صادقانه‌ای در قبال افغانستان نداشته باشد، روند نشست‌های چهارجانبه صلح به نتیجه نخواهد رسید.

نجیبه حسینی» نائب منشی مجلس سنای افغانستان در این باره افزود: روند صلح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دولت افغانستان هرگز درهای مذاکره را به روی طالبان نبسته است.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن