اجتماعی

رکاب‎زنی بانوان دوچرخه سوار برای مبارزه با آلوده‎گی‎ها در کابل

برگزار کننده گان این برنامه، هدف از راه اندازی این رقابت را تشویق مردم به دوچرخه سواری به منظور جلوگیری از آلوده گی های محی زیستی در کابل می دانند.
ده ها تن از دوچرخه سواران دختر و پسر، امروز در یک حرکت نمادین دوچرخه سواری در کابل، به آلوده گی های محیط زیستی نه گفتند.
به باور این دو چرخه سواران، افزایش گشت و گذار موترها در کابل، باعث آلوده های محیط زیستی شده و استفاده از بایسکل، می تواند در کاهش این آلوده گی ها، موثر باشد.
دختران و پسران دوچرخه سوار، از نزدیکی قصر دارلامان تا چهار راه دهمزنگ کابل را رکاب زدند.
ثنا صافی، یکی از این ورزشکاران در این باره گفت: «دوچرخه چیزی خوبی است؛ سبب ازدحام نمی شود و رفت آمد هم راحت تر می شوند.»
علیم صحتمند، اشتراک کنندۀ دیگر این رقابت نیز بیان داشت: «اگر دوچرخه سواری نهادینه شود، خوب است! هرکس باید از دوچرخه کار بگیرد؛ کسانی که سر کار می روند و یا جایی دیگر.»
برگزار کننده گان این برنامه، می گویند که راه اندازی چنین برنامه ها برای ترویج فرهنگ دوچرخه سواری اثرگذار است، اما می افزایند که برای دوخه سواری در پایتخت، باید جاده های معیاری درنظر گرفته شود.
شاه زمان میوندی، رییس ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: «هر کس به توان خود باید در بارۀ محیط زیست توجه کنند.»
عبدالله حبیب زی، سرپرست شهرداری کابل نیز تصریح کرد: «احداث خطوط ویژۀ دوچرخه رانی درچارچوب ماستر پلان بایسکل احداث می کنیم، که نود در صد کارهایش به پیش رفته است.»
در این میان، ذکیه احمدی، از دختران دوچره سواری است که به منظور شرکت در این رقابت دوچرخه سواری، همراه با خانوده اش از بامیان آمده است. او، در رقابت امروز، مقام نخست را در میان دختران گرفت: «ما سه دختر از بامیان آمده بودیم، که من مقام اول را گرفتم و بسیار خوش حالم، و این کار مرا یک قدم به اهدافم نزدیکتر ساخت.»
این رقابت ها درحالی برگزار می شود که آلوده گی در پایتخت به گونه بی سابقه یی افزایش یافته است.
بربنیاد داده های ادارۀ محیط زیست، میزان آلوده گی هوا در کابل، سه برابر بیشتر از هوایی است که برای تنفس انسان ها، مضر خوانده شده است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن