برگزیده های سایتجهان

سازمان ملل قتل‌های هدفمند و محدودیت زنان در افغانستان را تحت بررسی قرار میدهد

یک تیم از فعالان سازمان ملل متحد تصمیم دارد که قتل‌های هدفمند و وضع محدودیت علیه زنان و آزادی بیان توسط گروه طالبان را در افغانستان بررسی کند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد که این تیم از فعالان حقوق بشر، تصمیم در مورد بررسی این موارد را به‌دنبال درخواست شماری از فعالان حقوق بشر و مقام‌های دولت پیشین افغانستان اتخاذ کرده است.

این افراد خواستار بررسی ادعای مربوط به قتل‌های هدفمند و وضع محدودیت علیه زنان و آزادی بیان از سوی طالبان در افغانستان شده‌اند.

همچنین این درخواست همزمان با آمادگی اتحادیه اروپا برای ارائه پیشنویس قطعنامه در مورد افغانستان صورت گرفته است. در این پیشنویس که رویترز آن را مشاهده کرده، اعدام و خشونت علیه معترضان و رسانه‌ها محکوم شده است. در صورت تصویب این قطعنامه، یک گزارشگر ویژه تعیین می‌شود.

با این حال، کن روث، مدیر اجرائی دیدبان حقوق بشر گفت که یک گزارشگر کافی نیست. وی تاکید کرده است که با توجه به پیچیدگی وضعیت در افغانستان به میکانیسم ویژه تحقیق و دستورالعمل مشخص نیاز است.

وی همچنین گفته است که باید به طالبان پیام واضح مبنی بر اینکه جنایات بین‌المللی بدون مجازات نمی‌ماند، داده شود.

اگنس کالامارد، دبیرکل عفو بین‌الملل هم نظارت بر حقوق بشر را در افغانستان در حال حاضر بی‌نهایت مهم خوانده است.

طالبان با تسلط بر افغانستان در ۲۴ اسد/ مرداد، تاکنون محدودیت در بخش‌های مختلف وضع کرده‌اند. این گروه همچنین در این مدت، متهم شده است که به صورت هدفمند نظامیان و کارکنان پیشین دولت را به قتل می‌رساند.

گزارشگر: محمدرضا حیدری

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r103p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن