افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

سازمان ملل: ۲۳ میلیون نفر در افغانستان در آستانه گرسنگی قرار دارند

«دیوید بیزلی» مدیر اجرایی «برنامه جهانی غذا» پس از سفر به افغانستان و مشاهده‌ وضعیت مردم این کشور، طی پیامی از همه کشور‌های دنیا خواست به مردم گرسنه و بی پناه افغانستان کمک کنند.

وی در پیام تصویری گفت که «چندان پیچیده نیست! اگر فردی تغذیه‌ی درست و حسابی نداشته باشد، سوء تغذیه می‌گیرد و بیمار می‌شود؛ اینجا در بخش کودکان بیمارستان قندهار، شمار بیماران هر روز دارد دو برابر می‌شود، زیرا مردم غذا ندارند. مادران بسیاری هستند که فرزندان خود را در اینجا بستری می‌کنند و کم کم بهبود می‌یابند، اما پس از بازگشت به خانه، دوباره با سوء تغذیه روبرو می‌شوند و این چرخه تکرار می‌شود. چرخه‌ای هولناک که به علت وخامت اوضاع اقتصادی روز به روز بدتر می‌شود. از این رو باید کاری کرد؛ باید غذای مورد نیاز مردم را به دست شان برسانیم تا این کودکان جان سالم به در ببرند و زنده بمانند.»

مدیراجرایی برنامه جهانی غذا تاکید کرد که «افغانستان نزدیک به ۴۰ میلیون نفر جمعیت دارد. از این رقم، ۲۳ میلیون نفر غذای کافی در اختیار ندارند و در آستانه‌ گرسنگی هستند. بیش از هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این افراد با قحطی دست به گریبان شده‌اند».

دیوید بیزلی ادامه داد: «هنگامی که از نزدیک با این مردم روبرو می‌شویم و دختران و پسران کوچک را می‌بینیم که دارند درست جلو چشمان شما از گرسنگی جان می‌بازند ناگهان به این فکر می‌کنید که اگر دختر و پسر کوچک خودم در چنین وضعیتی قرار بگیرند چه واکنشی نشان خواهم داد! این قربانیان جنگ و درگیری هستند؛ پدیده تغییرات آب و هوایی و عفونت ویروسی کووید هم مزید بر علت شده است. وضعیت بسیار ناخوشایند و سوزناک است؛ و من باور دارم اگر مردم گوشه و کنار جهان این شرایط را ببینند واکنش نشان خواهند داد!»

وی درباره‌ میزان نیاز مالی برای تامین غذای مردم افغانستان نیز گفت: ماهانه ۲۳۰ میلیون دلار باید بودجه اختصاص داده شود. تازه این رقم برای تامین نیمی از جیره غذایی افراد کفایت می‌کند.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r315p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن