افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

سخنان تازه و تند کرزی در مورد آمریکا

وی گفته:" بخاطر حضور آن‌ها ما امروز با چنین وضعیت دچاریم. ما نمی‌خواهیم که بدبختی‌ها و بی‌وقاری که امروز ما با آن روبروهستیم ادامه یابد. وقتی که اطفال ما پیشروی مکاتب کشته می‌شوند. نه، حداقل ما خواهیم دانست که چه کسی را مقصر بدانیم، وقتی که آن‌ها اینجا نباشند."

آقای کرزی، در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته که به دلیل حضور امریکا، افغانستان در وضعیت جنگی فعلی قرار دارد.

وی گفته:” بخاطر حضور آن‌ها ما امروز با چنین وضعیت دچاریم. ما نمی‌خواهیم که بدبختی‌ها و بی‌وقاری که امروز ما با آن روبروهستیم ادامه یابد. وقتی که اطفال ما پیشروی مکاتب کشته می‌شوند. نه، حداقل ما خواهیم دانست که چه کسی را مقصر بدانیم، وقتی که آن‌ها اینجا نباشند.”

رییس جمهور پیشین کشور تاکید کرده که امریکا یک کشوری را ترک می‌گوید جنگ و نزاع در آن به اوج خود رسیده است.

آقای کرزی افزوده: “آن‌ها یک کشور درگیر جنگ را ترک می‌گویند که خونی بسیاری در آن ریخته شده و بسیار رنج دیده است.”

وی بیان داشته، امریکا برای از بین بردن تروریزم و آوردن آرامی و صلح به افغانستان آمد ولی بعد از ۲۰ سال حضور در این کشور به گفتۀ وی نتوانست که به این دو هدف خود نایل شود.

اما رییس جمهور امریکا و دیگر مقام‌های این کشور گفته اند که آن‌ها به اهداف خود در افغانستان دست یافته اند.

جو بایدن در سخنرانی چهاردهم اپریل خود گفت: “بن لادن کشته شد. شبکه القاعده در افغانستان و عراق متلاشی شد و اکنون وقت آن فرار رسیده که این جنگ دایمی را پایان بخشیم.”

مقام‌های امریکایی می‌گویند که افغان‌ها اکنون باید جنگ و نزاع جاری را از طریق گفتگو حل کنند. امریکا و ناتو همۀ سربازان خود را تا یازدهم سپتمبر از افغانستان خارج می‌کنند و به بزرگ‌ترین حضور نظامی خود در این کشور خاتمه می‌بخشند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که کاخ سفید تایید کرد که جو بایدن، رییس جمهور امریکا با محمداشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ملاقات خواهد کرد.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید در اعلامیه‌ای گفته که این ملاقات که به تاریخ ۲۵ جون (۴ سرطان) انجام می‌شود، نمایانگر مشارکت پایدار میان ایالات متحده و افغانستان است.

در اعلامیه تاکید شده که این دیدار مشارکت پایدار میان افغانستان و آمریکا را در حالی برجسته می‌کند که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه دارد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: “ایالات متحده متعهد است که با ارائه کمک‌های دیپلماتیک، اقتصادی و بشردوستانه به مردم افغانستان، از جمله زنان ، دختران و اقلیت‌ها از آن‌ها حمایت کند. ”

بیانیه همچنین می‌افزاید که امریکا “عمیقا” با دولت افغانستان در ارتباط و تعامل خواهد بود تا اطمینان حاصل کند که این کشور دیگر هرگز به پناهگاهی امن برای گروه‌های تروریستی که آمریکا را تهدید کند، مبدل نخواهد شد.

کاخ سفید گفته است که امریکا از روند جاری صلح کاملا حمایت می‌کند و تمام جناح‌ها را تشویق می‌کند که برای خاتمه جنگ در یک “گفتگوی معنادار” شرکت کنند.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن