افغانستانتیتر یک

سرمنشی ناتو: تسلط طالبان بر قدرت، برای مردم افغانستان و اعضای ناتو غم انگیز بود

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو در آستانه برگزاری اجلاس وزیران خارجه‌ی ناتو در لاتویا گفت که تسلط طالبان بر قدرت، برای مردم افغانستان و اعضای ناتو غم انگیز بود.

نشست دو روزه وزیران خارجه ناتو روز سه‌شنبه، نهم قوس در ریگا پایتخت لاتویا برگزار می‌شود که افغانستان هم شامل آجندای آن است. کشور‌های عضو می‌خواهند ارزیابی مشترک از ماموریت چندین ساله ناتو در افغانستان داشته باشند.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو در آستانه این نشست گفت: «وزیران در مورد افغانستان هم بحث می‌کنند. به دنبال سقوط حکومت و نیرو‌های مسلح افغانستان در ماه اگوست، من ارزیابی جامع را در مورد دخالت ما در این کشور به راه انداختم. بازگشت طالبان برای مردم افغانستان غم انگیز بود و سبب دل شکستگی همۀ ما هم شد.»

ینس ستولتنبرگ گفت که ناتو به افغانستان رفت تا از حملات تروریستی بر کشور‌های اروپایی جلوگیری کند. او افزود که پس از حملات ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱، هیچگونه حمله تروریستی به این کشورها از افغانستان صورت نگرفته است.

سرمنشی ناتو همچنان تاکید کرد که باید پذیرفته شود که جامعه بین‌المللی اهدافی را به منظور مبارزه با تروریسم تعیین کرد که به خوبی پیش رفت.

ستولتنبرگ گفت که از افغانستان درس‌های هم آموخته شده است: «انتظار دارم وزیران خارجه در مورد دخالت ما در افغانستان بحث کنند. درس‌های دقیق را هم برای مدیریت عملیات‌ها هنگام بحران در آینده تشخیص دهند.»

ناتو در ۱۱ آگست سال ۲۰۰۳، رهبری نیرو‌های بین‌المللی را از نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) در افغانستان به عهده گرفت.

به این ترتیب، ناتو مسوولیت فرماندهی، هماهنگی و برنامه‌ریزی نیرو‌های بین‌المللی را در افغانستان عهده دار شد.

در اخیر سال ۲۰۱۴ که پروسه انتقال تکمیل شد، تمامی مسوولیت‌های امنیتی افغانستان به نیرو‌های این کشور واگذار شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، در ماموریت نزدیک به ۲۰ سال در افغانستان، کشور‌های عضو ناتو، نزدیک به ۳۶۰۰ نظامی شانرا در جنگ‌ها از دست دادند. ۲۴۴۸ تن آنها امریکایی و ۱۱۴۴ تن شهروندان سایر کشور‌ها بودند.

میلیارد‌ها دالر هم در ماموریت ۲۰ ساله در افغانستان مصرف شد اما باز هم نتوانست جلو فروپاشی حکومت و نیرو‌های امنیتی افغانستان را بگیرد.

در نهایت، نیرو‌های بین‌المللی به دنبال عملیات انتقال ۱۵ روزه از میدان هوایی کابل، در ۳۱ اگست امسال (۲۰۲۱) به صورت کامل افغانستان را ترک کردند و به این ترتیب حضور این نیرو‌ها پس از نزدیک به دو دهه پایان یافت.

لینک کوتاه
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن