برگزیده های سایت

سیگار: 840 هزار نفر از همکاران محلی نیروهای امریکایی هنوز در افغانستان به سر می برند

بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرد دست‌کم ۸۴۰ هزار تن از همکاران محلی نیروهای امریکایی در افغانستان با خانواده‌های‌شان که برای اسکان مجدد به امریکا درخواست داده‌اند، هنوز در کشور به سر می‌برند.

سیگار روز پنج‌شنبه، ۳۱ اگست، با نشر گزارشی گفته است که هرچند اقداماتی برای بهبود روند ویزه خاص مهاجرت برای افغان‌ها انجام شده، اما دو سال پس از خروج ایالات متحده از افغانستان و بازگشت طالبان به قدرت، هنوز چالش‌هایی باقی مانده است.

در این گزارش آمده است که وزارت امور خارجه امریکا تخمین می‌زند که تا اپریل سال جاری بیش از ۸۴۰ هزار متقاضی برای برنامه ویزه خاص مهاجرت و اعضای خانواده آنان در افغانستان باقی مانده‌اند.

با این حال، وزارت خارجه امریکا گفته است که همه این افراد پذیرفته نخواهند شد و حدود ۵۰ درصد از متقاضیان زمانی‌که درخواست‌های‌شان در مراحل اولیه بررسی می‌شود، واجد شرایط نیستند.

این در حالی است که کانگرس ایالات متحده در سال ۲۰۰۹ میلادی لایحه حفاظت از متحدان افغان آن کشور را تصویب کرد که این اقدام شرایط را برای تطبیق برنامه ویزه خاص مهاجرت فراهم می‌کند.

بر اساس این برنامه،‌ افغان‌های‌که برای نظامیان ایالات متحده و یا برای حکومت امریکا کار می‌کردند، می‌توانند برای اقامت دایمی امریکا یا گرین کارت درخواست بدهند.

اما بخاطر کندی روند، این برنامه با انتقادهای زیادی مواجه شده و متقاضیان را در بلاتکلیفی خطرناک قرار داده است.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن