افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

صالح؛ هرگز زندانیان طالبان را آزاد نمی کنیم

به گزارش خبرگزاری رشد، آقای صالح با انتشار پیامی در توئیتر با متهم کردن طالبان به نقض توافقنامه قطر گفت که 85 درصد از 5500 زندانی آزادشده طالبان به میدان‌های جنگ بازگشته‌اند.

امرالله صالح؛ معاون نخست رئیس جمهور غنی با اظهار اینکه ۸۵درصد از زندانیان آزادشده طالبان به میدان جنگ بازگشته‌اند، تصریح کرد که دیگر زندانیان این گروه آزاد نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رشد، آقای صالح با انتشار پیامی در توئیتر با متهم کردن طالبان به نقض توافقنامه قطر گفت که ۸۵ درصد از ۵۵۰۰ زندانی آزادشده طالبان به میدان‌های جنگ بازگشته‌اند.

وی افزود که آزادی زندانیان طالبان توسط دولت افغانستان برای نشان دادن حُسن‌نیت صورت گرفت اما این اقدام از طرف طالبان ضعف دیده شد و اکنون با بازگشتن زندانیان آزادشده به میدان جنگ، آزادی زندانیان طالبان «دیگر هرگز» انجام نخواهد شد.

طالبان در توافقنامه قطر متعهد شده است که زندانیان این گروه پس از آزادی سلاح‌های خود را به زمین می‌گذارند و به میدان جنگ بازنمی‌گردند.

سخنگوی این گروه پیش از این گفته بود که زندانیان آزادشده به خانه‌های خود بازگشته‌اند و با رد اظهارات مقامات دولتی تأکید کرده بود که ضرورتی به حضور زندانیان آزادشده در میدان جنگ نیست.

«زلمی خلیلزاد» نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان نیز درباره این اتهامات دولت تأکید کرده بود که مدرکی درباره بازگشت زندانیان آزادشده طالبان به میدان جنگ وجود ندارد و دو طرف برای تحت تأثیر قرار دادن اذهان عمومی تلاش می‌کنند.

یادآوری می‌شود براساس توافقنامه قطر و مشروط به پایبندی طالبان به تعهداتش، روند آزادی زندانیان این گروه باید ادامه یابد، اسامی سران این گروه از فهرست تحریم‌های سازمان ملل خارج شود و نیروهای خارجی نیز خاک افغانستان را ترک کنند.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن