افغانستان

صد سال رابطه نیک با آلمان

افغانستان و آلمان از صدمین سالگرد دوستی خود با برگزاری مراسم ویژه‌ای در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان تجلیل کردند.
این مراسم روز یک‌شنبه، هشتم سنبله، با حضور رییس‌جمهور اشرف‌غنی و شمار دیگری از مقام‌های ارشد دولت افغانستان و هم‌چنین فرانک‌والتر شتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد.
اشرف‌غنی، رییس‌جمهور افغانستان در بیانیه‌ای می‌گوید که اساس دوستی افغانستان و آلمان به ۱۹۱۵ میلادی بر می‌گردد. به‌گفته‌ آقای غنی، در ماه سپتامبر ۱۹۱۵ میلادی، دولت آلمان هیاتی را تحت رهبری یکی از مشهورترین جنرالان خود به افغانستان فرستاد و از این کشور برای دوستی دعوت کرد. در آن زمان که امیر حبیب‌الله خان در افغانستان حکومت می‌کرد، به‌گفته‌ی رییس‌جمهور غنی، این هیات آلمانی به هدف خود نرسید ولی پس از برگشت به آلمان تحقیقات خود را در مورد افغانستان آغاز کرد تا این که توانست زمینه دوستی این دو کشور را مساعد سازد.
رییس‌جمهور غنی در بیانیه خود می‌افزاید که مناسبات رسمی میان افغانستان و آلمان در زمان حاکمیت شاه امان‌الله خان از سال ۱۹۲۰ آغاز شد و پس از آغاز این مناسبات دولت آلمان برخی از پروژه‌های مهم را راه‌اندازی کرد. اعمار قصر دارالامان و احداث سرک دارالامان الی پل آرتل از جمله پروژه‌های مهم آلمان در افغانستان بود که پس از آغاز مناسبات رسمی این دو کشور راه‌اندازی شد. به‌گفته‌ی آقای غنی، در آن زمان شش‌صد تن از تخنیکران افغانی نیز جهت آموزش به آلمان فرستاده شدند.
اشرف‌غنی در بیانیه خود می‌افزاید که پس از سفر شاه‌ امان‌الله خان به آلمان، آن کشور برنامه احداث شبکه خط آهن در افغانستان را نیز طرح کرد، اما این پروژه بدلیل سقوط حکومت امان‌الله خان عملی نشد.
رییس‌جمهور افغانستان در بیانیه خود می‌گوید که دولت آلمان در هرمرحله تاریخی با دولت افغانستان همکاری‌های گسترده داشته است. به‌گفته‌ی او، این همکاری‌ها به مرور زمان گسترش یافت و عرصه نظامی را نیز در بر گرفت. آقای غنی در مراسم تجلیل از صدمین سالگرد دوستی افغانستان و آلمان گفت که به کمک انجنیران آلمانی پروژه‌های زیربنایی از جمله برق و نساجی راه‌اندازی شده و هم‌چنین بانک ملی افغانستان تاسیس شد. او تاکید کرد که دولت آلمان در جریان صد سال دوستی خود با افغانستان، به نیروی انسانی و بشری توجه بیشتر داشت و هم اکنون نیز از میان نزدیک به صد هزار مهاجر افغان مقیم آلمان، بیشترشان در آن کشور موفق به ادامه تحصیل شده‌اند.
اشرف‌غنی، رییس‌جمهور افغانستان می‌گوید: «با تکیه به دوستی صد‌ساله میان دو کشور و گذاشته شدن تهداب مستحکم چهارده‌ساله و خصوصا تعهد قاطع خانم مرکل در سفر ماه دسامبر گذشته‌ام به آلمان که همراه جناب داکتر صاحب عبدالله بود، مبنی بر حمایت از افغانستان در دهه تحول، اطمینان دارم که روابط ما بیش از گذشته عمیق، وسیع و استوار می‌گردد.»
در همین‌حال، فرانک‌والتر شتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، پس از دیدار با صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان، در یک کنفرانس خبری گفت که دوستی میان افغانستان و آلمان انتها ندارد. آقای شتاین‌مایر افزود که دولت آلمان به کمک به افغانستان در بخش‌های مختلف از جمله آموزش کادرهای دولتی ادامه می‌دهد. او در عین‌حال تاکید کرد که قرار است در آینده نزدیک پارلمان آن کشور در مورد ادامه‌ ماموریت نیروهای آلمانی در افغانستان تصمیم بگیرد.
هم‌چنین صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان نیز، می‌گوید که آلمان از جمله بزرگ‌ترین تمویل‌کنندگان دولت افغانستان طی چهارده سال اخیر بوده است. به‌گفته‌ی آقای ربانی، در طول چهارده سال گذشته، نزدیک به صد هزار تن به شمول نظامیان و غیرنظامیان آن کشور در تامین امنیت و بازسازی افغانستان نقش داشته‌اند. وزیر خارجه کشور گفت که دولت آلمان طی سال‌های اخیر، «میلیاردها» دالر برای بازسازی افغانستان مصرف کرده است. به‌گفته او، این کشور هم‌چنین تعهد کرده که سالانه ۱۹۰ میلیون یورو برای آموزش نیروهای امنیتی و ۲۵۰ میلیون یوروی دیگر برای بازسازی افغانستان کمک کند.
دولت آلمان پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، نقش مهمی در عرصه بین‌المللی در قبال افغانستان ایفا کرده است. این کشور تاکنون سه کنفرانس مهم بین‌المللی را در مورد افغانستان میزبانی کرده است. نخستین کنفرانس که در شهر بن آلمان برگزار شد، در آن اساس دولت جدید پس از سقوط طالبان در افغانستان گذاشته شد.
آلمان دومین کنفرانس بین‌المللی را در شهر برلین در اپریل سال ۲۰۰۴ میلادی میزبانی کرد که در آن جامعه جهانی به پرداخت هشت میلیارد و دوصد میلیون دالر تا سال ۲۰۰۷ میلادی تعهد کرد. در این کنفرانس دولت آلمان مسوولیت‌ برنامه‌های امنیتی و اقتصادی را نیز در شمال افغانستان به عهده گرفت.

دولت آلمان در سال ۲۰۱۳ نیز یک کنفرانس مهم بین‌المللی را در مورد افغانستان در شهر بن میزبانی کرد. در این کنفرانس طرح دهه تحول مورد تایید جامعه جهانی قرار گرفت.
دولت آلمان در چوکات نیروهای آیساف و ناتو، بیش از پنج هزار نیروی نظامی در افغانستان داشت که بخش اندک این نیروها هنوزهم در افغانستان حضور دارند. از زمان آغاز ماموریت نظامی آلمان در افغانستان تاکنون پنجاه‌و‌هشت تن از سربازان این کشور کشته شده‌اند.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن