افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

طالبان آغاز مذاکره با امریکا را تایید کردند

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در گفتگو با آژآنس دولتی باختر تایید کرده که گفتگوهای قطر با طرف امریکایی هفته آینده برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری رشد؛ مجاهد امروز چهارشنبه (۳ قوس) گفته که بحث رهایی پول های مسدود شده افغانستان در اولویت هیات مذاکراتی طالبان با طرف امریکایی قرار دارد.

او تاکید کرده که هیات طالبان در جریان این گفتگوها تلاش می‌کند تا پول‌های منجمدشده مردم افغانستان آزاد و مشکلات اقتصادی مردم حل شود.

به‌گفته مجاهد، طالبان در چوکات توافق‌نامه‌ی دوحه هر از گاهی با نمایندگان امریکا دیدارهایی دارند و این دیدارها به نفع امریکا و طالبان است. او تأکید کرده است که در این دیدارها تعهدات تازه می‌شود و تشویش‌ها نیز از بین می‌رود.

سخنگوی طالبان همچنین گفته که این دیدارها می‌تواند باعث اساس‌گذاری و تعلقات روابط دیپلماتیک میان امریکا و طالبان شود که به نفع هر دو طرف است.

او تاکید کرده که طالبان به تعهدات خود پایبند است و طرف امریکایی هروقتی که بخواهند با آن مذاکره خواهد شد.

این در حالی است که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا به تازه گی گفته که مذاکرات دوحه با طالبان هفته آینده برگزا رمی شود.

او گتفه که کشورش برعلاوه مسایل مبارزه بر ضد دهشت افگنی، رسیدگی به مسایل مرتبط به بحران بشری افغانستان را نیز مورد بحث قرار خواهد داد.

فرانس پرس از قول این مقام وزارت خارجه امریکا گزارش داده که تامس وست،‌ نمایندهٔ ویژه امریکا برای افغانستان، هیات امریکایی را در این سفر دو هفته‌ای رهبری خواهد کرد.

آقای پرایس گفته که دو جناح در مورد “منافع ملی حیاتی ما” به شمول عملیات مبارزه بر ضد داعش و القاعده،‌ کمک‌های بشری،‌ اقتصاد ورشکستهٔ افغانستان و خروج مصوون شهروندان امریکایی و آنعده از افغان هایی که در ۲۰ سال گذشته با امریکا کار کرده اند،‌ بحث خواهند کرد.

گفتنی است که پیش از این، توماس وست در حاشیه نشست ترویکا در پاکستان نیز با نمایندگان گروه طالبان دیدار کرده بود.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r387p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن