تیتر یک

طالبان با شلاق و تفنگ دختران و زنان را از کورس‌ها، مکاتب و دانشگاه‌ها منع کردند

بر بنیاد گزارش‌ها از ولایت‌های مختلف از جمله در شهر کابل، طالبان از صبح امروز با شلاق و تفنگ مانع حضور دختران و زنان در صنوف درسی کورس‌ها، مکاتب و دانشگاه‌ها شده‌اند.

برخی از دانش آموزان، دانشجویان و آموزگاران زن در کابل و شماری از ولایت‌های دیگر گفته اند که افراد طالبان از صبح امروز چهارشنبه 30 قوس، مانع حضور آنان در صنوف درسی شده‌اند. به گفته آنان، افراد طالبان در برخی موارد گفته اند که آنان مجبور اند دستوراتی که از بالا صادر می‌شوند را اجرا کنند.

این در حالی است که از شب گذشته به این طرف، مکتوبی با امضای ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان درز کرده که در آن، دستور تعلیق تحصیل دختران در دانشگاه‌ها صادر شده‌است. در این مکتوب سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان به دانشگاه‌های خصوصی و دولتی دستور داده است که تحصیل دختران را معطل قرار دهند.

در مکتوب گفته شده است که تصمیم تعلیق تحصیل زنان براساس فیصله کابینه‌ی طالبان گرفته شده است. حافظ ضیاءالله هاشمی، سخن‎‌گوی وزارت تحصیلات عالی طالبان صحت این مکتوب را تأیید کرده‌است.

این تصمیم طالبان با واکنش‌های گسترده جهانی مواجه شده‌است.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، دروازه مکاتب بالاتر از صنف ششم را نیز بر روی دختران بستند. آگاهان سیاسی معتقدند که طالبان آموزش و تحصیل دختران را همانند اجرای دستورات شریعت ابزار چانه زنی سیاسی با کشورهای غربی قرار داده‌اند تا امتیاز بیشتر بگیرند.

گزارشگر: محمدرضا حیدری
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن