افغانستانتیتر یک

طالبان مانع پروازهای شهروندان خارجی از مزار شریف شده‌اند

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که حدود یک هزار نفر، به‌ شمول شهروندان امریکایی از چندین روز به این‌سو منتظر خروج از افغانستان هستند؛ اما هنوز به آنان اجازه «پروازهای چارتر» داده نشده است.

برخی از سازمان‌دهنده‌گان این پروازها با انتقاد از عمل‌کرد وزارت امور خارجه امریکا، گفته‌اند که این نهاد نتوانسته است تأیید طالبان در مورد خروج شهروندان خارجی از میدان هوایی مزار شریف یا جای دیگری را بگیرد.

یکی از سازمان‌دهنده‌گان این پروازها در گفت‌وگو با رویترز به شرط فاش نشدن نامش گفته است که وزارت امور خارجه امریکا باید در برابر به خطر انداختن جان این افراد پاسخگو باشد.

هم‌زمان با این، برخی از اعضای کانگرس امریکا گیر ماندن شهروندان امریکایی و ترجمانان‌شان در میدان هوایی مزار شریف را تأیید کرده‌اند.

مایک مک‌کال، عضو کانگرس ایالات متحده روز یک‌شنبه، چهاردهم سنبله، به رسانه‌های آن کشور گفت که شش هواپیما یک‌جا با امریکایی‌ها و مترجمان آنان در مزار شریف گیر مانده و به دلیل نیافتن مجوز پرواز از سوی طالبان، نتوانسته‌‌اند، پرواز کنند.

او دلیل پرواز نکردن این هواپیماها را گروگان‌گیری طالبان به منظور رسیدن به خواسته‌های‌شان خوانده است؛ اما برخی دیگر از منابع در گفت‌وگو با رویترز، این موضوع را رد کرده‌اند.

طالبان نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها، گیر ماندن این افراد را رد کرده و گفته‌اند که با افراد عادی کاری ندارند.

گفتنی است که آخرین سربازان امریکایی پس از حدود دو دهه جنگ در افغانستان، در اواخر آگست میدان هوایی کابل را ترک کردند.

با این حال، امریکا و سایر کشورها تعهد کرده‌اند که شهروندان‌شان و افرادی که با آنان کار کرده‌اند یا زیر تهدید قرار دارند را از افغانستان خارج می‌کنند.

گزارشگر: محمدرضا حیدری

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r78p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن