افغانستانتیتر یک

عبدالسلام عابد از امامت مسجد جامع عبدالرحمن برکنار شده است

نوار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که لحظه خداحافظی عبدالسلام عابد، امام قبلی مسجد جامع عبدالرحمن در کابل را با نمازگزارانش نشان می‌دهد. عبدالسلام عابد، روز جمعه، ۲۶ قوس پس از برکناری از امامت مسجد عبدالرحمن در اثر انفجار بمب مقناطیسی جاسازی شده در موتر حاملش زخمی شد.

او از روحانیون پر نفوذ در میان جوامع شهری اهل تسنن در افغانستان است.
مولوی عابد اکنون در شفاخانه‌ای در کابل تحت درمان است. آقای عابد پیش از این مسئولیت امامت بزرگترین مسجد جامع در کابل را بر عهده داشت. در نوار ویدیویی خداحافظی مولوی عابد با نمازگزاران این مسجد، او می‌گوید امیدوار است فرد اهلی به جای او امامت مسجد عبدالرحمن را به دوش بگیرد.

داکتر عبدالله عبدالله، حامد کرزی و بخش عمده‌ای از سیاستمداران حوزه جمهوری با نشر اعلامیه‌های جداگانه حمله به این روحانی پر نفوذ را نکوهش کردند.

در سال‌های اخیر زنجیره‌ای از ترورهای هدفمند به قصد حذف چهره‌های با نفوذ دینی در شهرهای افغانستان راه افتاده است. شام روز سه‌شنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۹ ایاز نیازی، یکی دیگر از چهره‌های پر نفوذ مذهبی در مسجد وزیر اکبر خان کابل ترور شد. آقای نیازی با موضوع‌گیری‌هایش علیه جریان‌های افراطی و گروه‌های تندرو شهرت داشت. هرچند برخی خود او را متهم به موضع‌گیری‌هایی کرده‌اند که سبب تقویت تفکر افراطی در افغانستان شده است.

دولت پیشین افغانستان همواره طالبان را به دست داشتن در ترورهای زنجیره‌ای روحانیون متهم می‌کرد، طالبان این ادعا را رد کرده‌اند.

لینک کوتاه
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن