تیتر یک

عضویت افغانستان از ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها لغو شد

افغانستان در ماه دلو 1398، به عضویت این ایتلاف درآمد و متعهد شده بود تا به تعهدات جهانی‌اش در زمینه‌ی آزادی بیان عمل کند.

مسوولان MFC یا ایتلاف مشترک جهانی آزادی رسانه‌ها اعلام کرده که عضویت افغانستان در این ایتلاف لغو شده است.

به گزارش خبرگزاری رشد، این ایتلاف روز گذشته(27 عقرب) با نشراعلامیه‌ی گفته:” برای ایتلاف آزادی رسانه‌ها روشن است که وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان متاسفانه دیگر با تعهد جهانی مطابقت ندارد در واقع، وضعیت فعلی یکی از نگرانی‌های جدی است. ”

افغانستان در ماه دلو 1398، به عضویت این ایتلاف درآمد و متعهد شده بود تا به تعهدات جهانی‌اش در زمینه‌ی آزادی بیان عمل کند.

اعلامیه افزوده “همه کشورهای عضو ایتلاف آزادی رسانه‌ها متعهد به احترام و پابندی به تعهد جهانی هستند و در صورت عدم انجام این کار توسط اعضا مسوول پنداشته می‌شوند. ”

کانادا و هالند روسای مشترک ایتلاف گفته‌اند که این اقدام در مشوره با تمام اعضا و در مطابقت با الزامات ایتلاف گرفته شده است.

در بیانیه گفته شده است که ایتلاف آزادی رسانه‌ها به نظارت دقیق وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان ادامه خواهد داد و بر تعهد اعضا به اصول مندرج در تعهد جهانی آزادی رسانه‌ها تاکید می کند.

این درحالی است دفتر سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان نیز حدود دو هفته اعلام کرده بود در یک سال گذشته، بیش از 200 مورد نقض حقوق بشری علیه خبرنگاران را ثبت کرده است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن