برگزیده های سایت

عفو بین‌الملل: حمله بر شیعه هزاره نشان‌دهنده ناتوانی شرم‌آور و شکست مطلق طالبان است

سمیرا حمیدی، مسئول بخش افغانستان سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه برای حفاظت از مردم، به ویژه شیعیان هزاره که به طور سیستماتیک عمدتا از سوی داعش در مکاتب، مساجد، مراکز آموزشی و اماکن عمومی هدف قرار گرفته‌اند

 

عفو بین‌الملل با نشر بیانیه‌ای، حمله انتحاری روز جمعه به مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی، منطقه عمدتا شیعه و هزاره‌نشین کابل را هولناک خوانده است. این سازمان می‌گوید «این حملات در مناطق اقلیت شیعه هزاره نشان‌دهنده ناتوانی شرم‌آور و شکست مطلق طالبان در حفاظت از مردم افغانستان است.»

سمیرا حمیدی، مسئول بخش افغانستان سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه برای حفاظت از مردم، به ویژه شیعیان هزاره که به طور سیستماتیک عمدتا از سوی داعش در مکاتب، مساجد، مراکز آموزشی و اماکن عمومی هدف قرار گرفته‌اند، اقدامات چندانی انجام نداده است.
او می‌گوید که نادیده انگاری برای انجام اقدامات بازدارنده باعث شده تا خطر برای جوامع اقلیت‌های قومی و مذهبی تشدید شود.
خانم حمیدی خواستار اقدامات فوری برای تضمین امنیت همه مردم تحت حاکمیت طالبان، به ویژه اقلیت‌های جامعه افغانستان شده است.
عفو بین‌الملل بر ضروری بودن انجام فوری تحقیقات مؤثر، کامل و مستقل در مورد این حملات تاکید کرده است.
این نهاد حقوق بشری می‌گوید کسانی که مظنون به بمب‌گذاری انتحاری هستند باید در دادگاه‌های عادی غیرنظامی محاکمه شوند.
براساس گزارش‌ها، در نتیجه حمله انتحاری روز جمعه در مرکز آموزشی کاج در غرب کابل ده‌ها تن از دانش‌آموزان و کارمندان این مرکز کشته و زخمی شدند.
شاهدان می‌گویند مهاجم انتحاری نخست محافظان مرکز آموزشی کاج را هدف گلوله‌باری قرار داد و سپس خود را در میان دانش‌آموزان دختر منفجر کرد.
شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک پزشک شفاخانه محمد علی جناح، واقع در دشت‌برچی گزارش داده که در این حمله دست‌کم ۲۳ نفر کشته و ۳۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
بمب‌گذاران انتحاری بارها مراکز آموزشی و مکاتب در مناطق شیعه‌نشین غرب کابل را هدف قرار داده‌اند. پیش از این، مسئولیت بخشی از این حملات را داعش به عهده گرفته است.
عفو بین الملل می‌گوید که بارها کشتار هدفمند اعضای جامعه شیعه هزاره را پس از تسلط طالبان بر افغانستان در سال ۲۰۲۱ مستند کرده است.

احمد مختار قادری

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن