افغانستانبرگزیده های سایت

عمران خان: با کمک طالبان افغانستان، با طالبان پاکستانی مذاکره می‌کنیم

نخست‌وزیر پاکستان تایید کرده که مذاکرات دولت این کشور با تحریک طالبان پاکستانی با میانجی‌گری دولت طالبان در افغانستان آغاز شده و هم‌اکنون جریان دارد.

پایگاه خبری اردوپاینت گزارش داده که عمران خان این موضوع را در یک گفتگوی رسانه‌ای اعلام کرده و گفته‌است این مذاکرات با میانجی‌گری طالبان افغانستان در حال انجام است.

عمران خان گفته‌است: «برخی از گروه‌های تحریک طالبان پاکستان موسوم به «تی تی پی» خواهان مذاکره با دولت پاکستان بودند و ما در این زمینه با برخی از سرکردگان آنان در تماس و در تلاش هستیم در زمینه غیر مسلح‌کردن این شبه نظامیان و تبدیل آنان به شهروندان عادی، اقدام کنیم.»

به گفته نخست‌وزیر پاکستان، در این مذاکرات، طالبان افغانستان به عنوان میانجی‌گر ایفای نقش می‌کنند؛ زیرا این مذاکرات در افغانستان جریان دارد.

وی افزوده که اگر اعضای وابسته به تحریک طالبان پاکستان اسلحه خود را زمین بگذارند و تسلیم دولت شوند، دولت آنان را خواهند بخشید و می‌توانند همانند مردم عادی زندگی خود را ادامه دهند.

پیش از این، میرزا علی مومند؛ یک فرمانده محلی طالبان پاکستان گفته بود که گفتگوهای صلح طالبان پاکستان با اسلام آباد با میانجی‌گری سراج‌الدین حقانی؛ رهبر شبکه حقانی و معاون طالبان افغانستان انجام شده است. او گفته بود که نمایندگان مفتی نورولی محسود که فعلاً در رأس تحریک طالبان پاکستان قرار دارد، در یک‌سری جلسات شرط‌هایی از جمله رهایی زندانیان و برپایی احکام شریعت اسلامی را از حکومت پاکستان درخواست کرده‌اند.

از طرفی هم مقام‌های پاکستانی پیشتر گفته بودند که دولت آن کشور به همکاری دولت طالبان در افغانستان برای از بین بردن داعش، طالبان پاکستانی و آزادی‌خواهان بلوچ نیاز دارد.

دولت طالبان در افغانستان هنوز درباره میزبانی و میانجی‌گری در این مذاکرات چیزی نگفته‌است.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r110p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن