افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

غیرنظامیان ناتو برای حمایت از نظامیان افغان در افغانستان می ماند

ینس ستولتنبرگ، روز دوشنبه ۳۱ می (۱۰ جوزا) در یک نشست خبری در بروکسل گفت که بدون شک با خروج قوای ناتو افغانستان با چالش های جدی روبرو است و هیچ راهی آسان برای پیشرفت وجود ندارد.

سرمنشی ناتو می‌گوید که خروج قوا به معنای قطع رابطه با افغانستان نیست، بلکه این پیمان حضور غیرنظامی خود را برای حمایت از نظامیان افغان در آن کشور حفظ می‌کند.

ینس ستولتنبرگ، روز دوشنبه ۳۱ می (۱۰ جوزا) در یک نشست خبری در بروکسل گفت که بدون شک با خروج قوای ناتو افغانستان با چالش های جدی روبرو است و هیچ راهی آسان برای پیشرفت وجود ندارد.

اما سرمنشی ناتو تاکید کرد که در برخی از مراحل، افغان‌ها باید مسوولیت کامل آینده خود را به عهده بگیرند. او افزود که تنها راه دستیابی به صلح پایدار در افغانستان روند صلح متعلق به افغان‌ها و به رهبری افغان‌ها است.

ستولتنبرگ گفت: “اکنون ماموریت نظامی به صفر می‌رسد. اما با ختم ماموریت نظامی خود، در حال افزایش حمایت خود از افغانستان به روش‌های دیگر هستیم. اول از همه، ما حضور غیرنظامی خود را در افغانستان حفظ می‌کنیم تا به نهادهای امنیتی افغانستان مشاوره دهیم و ظرفیت‌سازی کنیم…ما قصد داریم آموزش‌های خارج از کشور را برای نیروهای امنیتی افغانستان ارایه دهیم.”

سرمنشی ناتو تایید کرد که وضعیت امنیتی افغانستان ؛همچنان بسیار دشوار و پرچالش است؛ و بدون شک تصمیم برای بیرون‌کردن نیروهای ناتو خطراتی را برای آن کشور به دنبال خواهد داشت.

اما او افزود: “همچنین با حضور خود خطرات بیشتر را برای شرکای خود ایجاد خواهیم کرد، جنگ بیشتر، تلفات بیشتر و حتی نیاز به افزایش شمار سربازان، پس تصمیم گرفتیم ظرف چند هفته به ماموریت خود پایان دهیم. من فکر می‌کنم ما باید درک کنیم که هدف هرگز ماندن همیشه در افغانستان نبود.”

سرمنشی ناتو از توانمندی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ستایش کرد و گفت که اکنون آنها مسوول امنیت کشورشان است و با توجه به چالش‌های موجود، ناتو به حمایت از این نیروها ادامه می‌دهد.

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به تاریخ اول می (۱۱ ثور) به گونهٔ رسمی آغاز شد و قرار است تا ۱۱ سپتمبر امسال تمامی نیروهای امریکایی و ناتو، این کشور را ترک کنند.

پیش از این رییس جمهور افغانستان گفته بود که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان، کشورش در مناسبات بین­‌المللی به انزوا نمی­‌رود و فصل جدیدی از روابط در حال شکل‌گیری است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن