صلح

فرستاده امریکا: پیروزی در روند صلح را نمی شود ضمانت کرد

فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، به این باور است که از فرصت پیش آمده در کاهش خشونت‌ها، برای پایان دادن به جنگ‌های بیش از چهاردهه در افغانستان باید درست بهره برداری شود.

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که نمی‌شود پیروزی را در روند صلح ضمانت کرد.

آقای خلیل‌زاد، در تویترش نگاشته‌است که باید برای پیروزی روند صلح باید همه‌گان تلاش کنند.

فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، به این باور است که از فرصت پیش آمده در کاهش خشونت‌ها، برای پایان دادن به جنگ‌های بیش از چهاردهه در افغانستان باید درست بهره برداری شود.

خلیل‌زاد به دیدارش با رییس‌جمهور غنی در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ در آلمان نیز اشاره‌یی داشته‌است و گفته‌است که در این دیدار دربارۀ اهمیت آماده‌گی برای یک روند فراگیر در افغانستان نیز گفت‌وگو کرده‌اند: «ما دربارۀ این فرصت کاهش در خشونت‌ها و اهمیت آماده‌گی برای یک روند صلح فراگیر افغانستان گفت‌وگو کردیم. ما از همه افغانان می‌خواهیم که از فرصت سود جویند و بیش از چهار دهه بدبختی‌ها را پایان دهند.»

از سویی هم، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا می‌گوید که در روند صلح باید به طالبان فرصتی داده شود، اما او از خطرهای احتمالی در این روند نیز هشدار می‌دهد: «فکر می‌کنم یک توافق کلی وجود دارد و دیدگاۀ من نیز این است که ما باید به صلح یک فرصت  بدهیم، برای پایان خشونت‌ها یک توافق سیاسی بهترین راه است، اما این تنها یک گزینه نیست.

این به معنای گرفتن برخی از خطرها، این به معنای توانمندسازی دیپلومات‌های مان و این به معنای باهم کار کردن با همکاران وهم پیمانان ما در افغانستان برای دست یابی به چنین توافق سیاسی است.»

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی به تازه‌گی گفته‌است که قرار است به‌زودی – تا یک هفتۀ دیگر – توافق میان امریکا و طالبان حاصل شود.

منابع می‌گویند که پس از امضای توافق میان امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای میان افغانان – حکومت افغانستان، سیاسیون و گروۀ طالبان – آغاز شوند.

با این حال، شماری از سیاسیون در افغانستان می‌گویند که هنوز اجماع ملی و سیاسی دربارۀ صلح در افغانستان وجود ندارد و باید ایجاد اجماع مأموریت جدی کابل باشد.

تمیم عاصی، مسؤول انستتیوت مطالعات جنگ و صلح بیان داشت: «برداشت من این است که حکومت باید سه کار را آنی و عاجل انجام دهد؛ اول، یک اجماع بین سیاسیون افغانستان ایجاد کند؛ روی یک طرح واحد و یک تیم مذاکره کنندۀ واحد که همه‌شمول باشد و نماینده‌گی از تمام مردم افغانستان بکند. کار دوم را که حکومت باید بکند این است که باید ساختارهای صلح و آدرس‌های صلح را واحد و ساده بسازد؛ فعلأ ما آدرس‌های متعددی داریم مثلأ شورای عالی صلح، وزارت دولت در امور صلح، کمیسیون حل منازعات، دفتر شورای امنیت. کار سومی را که باید حکومت انجام بدهد این است که پس از ختم مذاکرات امریکا، یک سرمایه‌گذاری روی نیروهای امنیتی انجام دهند.»

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان نیز اظهار داشت: «من فکر می‌کنم که تاهنوز هم انتظاری را که ما داریم و مردم افغانستان دارند که باید حداقل یک اجماع سیاسی در ارتباط این‌که بعد از امضای توافق نامۀ صلح میان طالبان و امریکا، مذاکرات میان افغانان صورت بگیرد.»

پیش از این، ریاست‌جمهوری افغانستان ازبهر ایجاد اجماع ملی در روند صلح افغانستان از برگزاری یک لویه جرگه سخن گفته‌است و نیز از رأی‌زنی‌ها برای ایجاد شورای رهبری مصالحه اطمینان داده‌است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن