تیتر یک

فعالان افغانستانی خواستار پایان‌دادن به تبلیغات عالمان دینی بریتانیایی برای طالبان شدند

شماری از فعالان اهل افغانستان در یک نامه‌ی سرگشاده به مقام‌های بریتانیایی خواستار پایان‌دادن به تبلیغات عالمان دینی آن کشور به نفع طالبان و تحقیق از آنان شده‌اند.

بیش از ۵۰ نفر از فعالان حقوق بشر، هنرمندان و روزنامه‌نگاران اهل افغانستان در این نامه که بامداد امروز (یک‌شنبه، ۱۲ سنبله) منتشر شده است، گفته‌اند که این عالمان دینی به هدف «سفیدنمایی» و تبلیغات برای طالبان به افغانستان سفر و با مقام‌های این گروه دیدار کرده‌اند.

در این نامه آمده است که آنان در افغانستان با شماری از مقام‌های طالبان دیدار کرده‌اند که همه‌ی‌شان در خشونت‌های گسترده دست دارند و در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارند.

فعالان اهل افغانستان نوشته‌اند که تلاش‌های این افراد برای تبلیغ به نفع طالبان و سفید‌نمایی این گروه با مبارزات خستگی‌ناپذیر جامعه‌ی مدنی و نیروهای دموکراتیک افغانستان برای استقرار مجدد حاکمیت قانون، دموکراسی و کثرت‌گرایی در تقابل قرار دارد.

این فعالان علاوه بر این‌که خواستار پایان‌دادن به تبلیغات این عالمان دینی به نفع طالبان شده‌اند، خواستار تحقیق در مورد فعالیت نهادهای تحت مدیریت آنان در بریتانیا نیز شده‌اند.

در اوایل ماه اسد سال جاری وزارت خارجه‌ی طالبان اعلام کرد عالمانی که از بریتانیا آمده‌اند با امیرخان متقی، سرپرست این وزارت دیدار کرده‌اند.

پس از آن دادگاه عالی و وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان نیز اعلام کردند که این افراد با مسئولان این ادارات دیدار کرده‌اند.

دادگاه عالی طالبان به نقل از این افراد نوشت که «مسلمانان بریتانیا از حاکمیت امارت اسلامی (گروه طالبان) در افغانستان بسیار خوشحال هستند و برای بقای آن دعا می‌کنند».

پس از این سفر، یک رسانه‌ی بریتانیایی به‌نام «جی‌بی‌نیوز» نوشت که دو نفر از عالمان دینی‌ای که از آن کشور به افغانستان سفر و با طالبان دیدار کرده‌اند، از مسئولان فعلی و سابق یک نهاد خیریه هستند که به اتهام همکاری مالی با داعش در سوریه، تحت تحقیق قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش این رسانه، سلیمان غنی و هیثم الحداد، دو نفر از کسانی که با وزیر خارجه و سایر مقام‌های طالبان در کابل دیدار کرده‌اند، در رأس یک نهاد خیریه موسوم به «کمک انسانی» در بریتانیا هستند که ظاهرا برای یک شفاخانه و یک مرکز فنی و حرفه‌ای در لندن کمک جمع‌آوری می‌کنند.

در این گزارش آمده که اما تحقیقات کمیسیون بنیادهای خیریه‌ی بریتانیا نشان می‌دهد که این نهاد خیریه از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۱۹ میلادی، مبلغ ۲۵۶ هزار پوند جمع‌آوری و از طریق دو نهاد رابط در ترکیه و سوریه به شبکه القاعده کمک کرده است.

پس از این تحقیقات، دولت بریتانیا صلاحیت ارسال پول از این نهاد تحت مدیریت این افراد را گرفته است.

این دو نفر در کابل نیز در مصاحبه‌‌هایی که با بخش انگلیسی‌ تلویزیون ملی افغانستان که تحت کنترل طالبان است، داشتند، از حاکمیت طالبان توصیف کردند و خواستار تعامل جهان با این گروه شدند‌.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن