افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

فهرست شورای عالی دولت تا پایان همین هفته نهایی می شود

به گزارش خبرگزاری رشد، در حالی که انتظار می‌رفت در همین هفته فهرست اعضای شورای عالی دولت نهایی و نشست‌های گروهی سیاست‌گران برای مدیریت جنگ و صلح کشور برگزار شود، اما هنوزهم خبری از ایجاد این شورا نیست.

یک منبع آگاه از نشست‌های رییس‌جمهور با سران سیاسی دیروز (دوشنبه، ۲۷ ثور) می‌گوید که بحث‌ها برای نهایی شدن فهرست اعضای این شورا ادامه دارد و بیشتر اعضای این شورا رهبران احزاب سیاسی استند.

به گزارش خبرگزاری رشد، در حالی که انتظار می‌رفت در همین هفته فهرست اعضای شورای عالی دولت نهایی و نشست‌های گروهی سیاست‌گران برای مدیریت جنگ و صلح کشور برگزار شود، اما هنوزهم خبری از ایجاد این شورا نیست.

ریاست‌جمهوری می‌گوید که هنوز هم فهرست اعضای این شورا نهایی نشده و تصمیم گرفته نشده که این شورا نقش مشوره‌دهی در روند صلح را خواهد داشت یا صلاحیت تصمیم گیری.

دواخان مینه‌پال، مسؤول مرکز اطلاعات و رسانه‌ها حکومت گفت: «احزاب کدام ها باشند نام شورا چی باشد حدود صلاحیت های شورا به چه اندازه باشد تا کنون نهایی نشده است و برای مشوره های بیشتر بحث ها ادامه دارد.»

اما یک منبع آگاه از نشست‌های رییس‌جمهور با سیاست‌گران می‌گوید که تا پایان همین هفته فهرست اعضای شورای عالی دولت نهایی می‌شود و بیشتر اعضای این شورا رهبران احزاب سیاسی استند.

شیرمحمد آخندزاده، نمایندۀ مردم هلمند در مجلس نماینده‌گان گفت: «در ریاست جمهوری تنها چندر نفر است محب، فضلی ،رییس جمهور و خانمش نظری از مشاوران و مجلس نماینده گان نمیگیرند.»

منابع می‌گوید که بیش از  ۲۰ تن از چهره‌های اثرگذار سیاسی عضویت شورای عالی دولت را خواهند داشت، اما یک عضو حزب اسلامی می‌گوید با وجود تلاش‌های رییس‌جمهور برای ایجاد این شورا و به میان آمدن اجماع سیاسی، حلقاتی در حکومت می‌کوشند که شورای عالی دولت ایجاد نشود.

همایون جریر، عضو حزب اسلامی گفت: «قرار بود نشست های شورا در هشت روز برگزار شود رییس جمهور تلاش های خود را شروع کرد اما حلقاتی استند که تشکیل این شورا را به نفع خود نمی بینند.»

احمدولی مسعود، رییس بنیاد احمدشاه مسعود، گفت: «کسی که واقعاً طرفدار صلح و اجماع باشد سیاست تفرقه را پیش می گیرد؟»

به‌باور برخی از سیاست‌گران، جنجالی شدن برکناری والی فاریاب و گماشتن فرد تازه‌یی به‌جای او از سوی رییس‌جمهور، رابطۀ عبدالرشید دوستم و رییس‌جمهور را صدمه می‌زند و این گونه عملکرها نیز مانع بر به میان آمدن اجماع سیاسی دانسته می‌شود.

با وجود اعتراض‌های پی‌هم مردم در ولایت فاریاب، حکومت داوود لغمانی را امروز در یک پایگاۀ ارتش در شهرمیمنه، مرکز این ولایت به‌عنوان والی تازۀ این ولایت، معرفی کرد.

هم‌زمان با این، باشنده‌گان شهر میمنه اعتراض‌های گُسترده‌تری را به راه انداختند و دروازه ولایت فاریاب رابسته نگهداشتند.

چند ساعت پیش از معرفی والی تازه، مارشال دوستم به‌هوادارانش دستور داد که اگر والی را به ولایت معرفی کردند، او را آماج گلوله باری قرار دهند.

جنبش ملی هشدار می‌دهد که مسؤولیت هر گونه پیامد تنش‌های کنونی، بر دوش حکومت خواهد بود.

رییس‌جمهور، ۲۴ روز پیش آقای لغمانی را به‌جای نقیب‌الله فایق به‌عنوان والی فاریاب معرفی کرد، اما باشنده‌گان فاریاب و جنبش ملی اسلامی به‌رهبری مارشال دوستم با گماشتن او به‌عنوان والی مخالفت کردند و می‌گویند که داوود لغمانی به‌علت نداشتن شناخت کافی از مردم و محیط، نمی‌تواند فرد اثرگذار برای پیشبرد امور ولایتی فاریاب باشد.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن