افغانستانتیتر یک

قطر مرکز ترانزیت مهاجران افغان به دیگرکشورها خواهد شد

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر می‌گوید که کشورش پس از این به مرکز ترانزیت مهاجران افغان به امریکا و کشورهای دیگر تبدیل خواهد شد.

آل ثانی افزوده که پس از این، مهاجران افغانستان به سایر کشورها ابتدا به قطر منتقل شده و پس از بررسی اسناد آنان در این کشور، به کشورهای مقصد فرستاده خواهد شد.

او پس از امضای سند “صلاحیت حفاظت” با آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا در گفتگو با خبرگزاری اسوشتیدپرس گفته که چک و بررسی سابقه امنیتی مهاجران افغان در قطر مهم است.

به گفته او، “به خاطریکه ما نمی‌خواهیم افراد نامطلوب به کشورهای ما راه یابند. به همین منظور به این اولویت داده خواهد شد که افرادیکه به قطر می‌ایند دارای اسناد مناسب باشند. من فکر می‌کنم این فقط خواست قطر نه، بلکه هر کشور دیگر می‌باشد.”

او گفت با طرف امریکایی نگرانی خود را از وضعیت موجود درافغانستان در میان گذاشته است، بخش مهمی از این نگرانی در بخش های حقوق بشر، حقوق زنان و حکومت همه شمول می‌باشد، ولی در مورد آینده دهشت‌افگنی از افغانستان نیز نگرانی های وجود دارد.

وزیر خارجه قطر یاد آور شد: “خواسته‌های مهم طالبان به رسمیت شناختن آنان و آزاد کردن سرمایه راکد می‌باشد، ما نمیخواهیم که جامعه جهانی دراین موارد مواقف جداگانه داشته باشد. نیاز است تا کشورهای مهم جهان در این مورد میان خود هماهنگی داشته باشند.”

او وضعیت موجود در افغانستان نگران‌کننده خواند و گفت که اگر گام‌های جدی در این مورد روی دست گرفته نشود مشکلات آن کشور، به ویژه مشکل اقتصادی بدتر شده و درکنار به میان آمدن بحران مهاجرت، سبب شورش‌های اجتماعی نیز خواهد شد.

آقای آل ثانی همچنین افزود: “ما کوشش می‌کنیم که جلو چنین حالت را بگیریم. ما نمی‌خواهیم که فقط نظاره‌گر وضعیت در افغانستان باشیم و وقتی اقدام کنیم که مشکلات به مرزهای کشورهای ما برسد. ایالات متحده در این مورد با ما در تماس است و در مورد عواقب فراموش کردن افغانستان می‌داند”.

این در حالی است که آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر دیروز جمعه (۲۱ عقرب) در دوحه پایتخت قطر سند “صلاحیت حفاظت” را امضا کردند.

بر بنیاد این سند دوحه نقش محافظ منافع امریکا را در افغانستان به دوش می‌گیرد تا در تسهیل تمامی روابط میان واشنگتن و حکومت طالبان، کمک کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا نیز گفت: “قطر یک بخش منافع امریکا را در سفارت این کشور در افغانستان ایجاد خواهد کرد تا خدمات مشخص قنسولی را ارایه کرده و وضعیت و امنیت تاسیسات دیپلماتیک امریکا در افغانستان را نظارت کند.”

این سند مورد توافق،‌ سر از تاریخ اول دسمبر قابل اجرا خواهد بود. قطر شماری از کارمندان سفارت خویش در افغانستان را به بخش مورد علاقه امریکا می‌گمارد تا هم خدمات قنسولی ارائه کنند و هم از نزدیک با وزارت خارجهٔ این کشور و سفارت امریکا در قطر، هماهنگی کند.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r318p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن