تیتر یک

محکومیت جهانی حمله تروریستی بر کارمندان تلویزیون خورشید

محمد رفیع رفیق صدیقی رئیس تلویزیون خصوصی خورشید، روز گذشته به رسانه‌های محلی گفت که همکاران وی مورد یک حملۀ تروریستان قرارگرفته اند."

ارگ ریاست جمهوری حمله بر کارکنان شبکه تلویزیونی خصوصی “خورشید” در کابل را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رشد، یک خبرنگار و یک کارمند تخنیکی شبکه تلویزیونی خصوصی خورشید بعد از ظهر دیروز در نتیجۀ انفجار یک ماین مقناطیسی بر موتر حامل آنها در چهارراهی کلوله پشته در شهر کابل کشته شدند.

در این انفجار شش خبرنگار دیگر زخمی شده اند.

محمد رفیع رفیق صدیقی رئیس تلویزیون خصوصی خورشید، روز گذشته به رسانه‌های محلی گفت که همکاران وی مورد یک حملۀ تروریستان قرارگرفته اند.”

آقای صدیقی افزود: “متاسفانه یک حملۀ تروریستی جان دو خبرنگار ما را گرفت، آقای میر وحید شاه خبرنگار اقتصادی و شفیق امیری همکار تخنیکی ما شهید شدند. شش خبرنگار دیگر ما زخمی شده اند.”

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور این حمله را به شدت نکوهش کرده است.

آقای مینه پال گفت: “برای تحقیقات در مورد حملۀ تروریستی اخیر به ادارات امنیتی هدایت داده شده تا در زمینه به‌طور جدی تحقیق کنند. آزادی مطبوعات را حکومت افغانستان بزرگ‌ترین دستاورد دانسته، مصئونیت این دستاورد و مصئونیت کارمندان آن را مسئولیت خود می‌داند.”

طالبان مسلح دست داشتن در این رویداد را رد کرده اند.

سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل این حادثه را به‌شدت محکوم کرده است. در اعلامیۀ کوتاه این سفارت از طریق توییتر، حمله به رسانه‌ها حمله به آزادی و پیشرفت در افغانستان خوانده شده است.

سازمان عفو بین‌الملل(امنیستی انترنشنل) نیز در یک اعلامیه این رویداد را یک جنایت وحشتناک خوانده گفته است، خبرنگاران در افغانستان با شرایط خیلی خطرناک مواجه اند.

سازمان عفو بین‌الملل، همچنان از حکومت افغانستان خواسته تا برای تامین مصئونیت خبرنگاران از هیچ وسیلۀ ممکن خودداری نکند و عاملان همچو حملات را به پنجۀ قانون بسپارد.

به گفتۀ سازمان بین‌المللی حمایت از خبرنگاران، افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران است و صرف در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۱ خبرنگار در افغانستان کشته شده اند.

گزارشگر: محمد عیسی رضایی
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن