افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

مذاکرات صلح متوقف شد

رسول طالب، عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت با فارق مجروح و شریفه زرمتی از اعضای دیگر این هیأت روز یک‌شنبه، دوازدهم دلو در یک نشست آنلاین پرسش و پاسخ به خبرنگاران گفت که بن‌بستی در مذاکرات به وجود نیامده است، اما مذاکرات دچار «رکود و وقفه» شده است. به گفته او، دلیل توقف مذاکرات عدم تمایل جدی طالبان برای ادامه آن بوده است.

هیأت مذاکره‌کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان تأیید می‌کند که گفت‌وگوهای صلح در دوحه به دلیل امتناع طالبان از مذاکرات متوقف شده است، اما «بن‌بست» در مذاکرات به وجود نیامده است.

رسول طالب، عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت با فارق مجروح و شریفه زرمتی از اعضای دیگر این هیأت روز یک‌شنبه، دوازدهم دلو در یک نشست آنلاین پرسش و پاسخ به خبرنگاران گفت که بن‌بستی در مذاکرات به وجود نیامده است، اما مذاکرات دچار «رکود و وقفه» شده است. به گفته او، دلیل توقف مذاکرات عدم تمایل جدی طالبان برای ادامه آن بوده است.

او گفت که طالبان میز مذاکره را «رها» کرده‌اند، بدون این‌که دلیل موجهی برای آن داشته باشند.

این عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افزود که جانب دولت آماده مذاکره جدی در مورد اجنداهای مطرح شده از سوی هر دو طرف است، اما هیأت طالبان با مسافرت به کشورهای خارجی تلاش می‌کنند که با دریافت نظریات مقام‌های این کشورها درباره روند مذاکرات صلح تصمیم بگیرد. هیأت‌های از طالبان به تازه‌گی به ایران و مسکو سفر کرده‌اند.

رسول طالب گفت که طالبان میز مذاکره را رها کرده‌اند و برای آن بهانه‌های غیرموجه ارائه می‌کنند.

شریفه زرمتی در این نشست گفت که از شانزدهم جدی به این سو تنها سه نشست بین هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان برگزار شده است. به گفته او، هیأت دولت جمهوری اسلامی افغانستان در نشست نخست اولویت‌ خود را که آتش‌بس است، به جانب طالبان پیش‌کش کرد، اما هیأت طالبان در این نشست چیزی نگفت.

به گفته او، در نشست دومی نیز از سوی هیأت طالبان اولویت مورد بحث‌شان در مذاکرات مطرح نشد و اعلام شد که باید با رهبران خود مشورت کند. شریفه زرمتی افزود که نشست سومی بین رییسان هر دو هیأت پس از بازگشت هیأت طالبان از پاکستان برگزار شد و از آن زمان تاکنون نشستی برگزار نشده است.

زرمتی افزود که امتناع طالبان از مذاکرات هیأت دولت را خسته نخواهد کرد و این هیأت بدون مشورت و تصمیم مردم و شورای عالی مصالحه ملی و دولت به کابل باز نخواهد گشت و هم‌چنان در دوحه می‌ماند.

غلام‌فاروق مجروح، عضو دیگر هیأت مذاکره‌کننده دولت در این نشست  گفت که اجندای پیشنهادی دولت در مذاکرات صلح شامل ۲۸ مورد است و اجندای مطرح شده از سوی طالبان ۲۲ مورد را شامل می‌شود. او گفت که آتش‌بس اولویت هیأت مذاکره‌کننده دولت در دوحه است.

با این حال، اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت تأکید کردند که منتظر می‌مانند تا برخی از اعضای طالبان از سفرهای خارجی‌شان برگردند و مذاکرات آغاز شود.

شریفه زرمتی تأکید کرد که امیدوار به از سرگیری مذاکرات است، اما برای ترک دوحه و برگشت به کابل منتظر مشورت شورای عالی مصالحه ملی و دولت افغانستان خواهد بود.

هیأت مذاکره‌کننده دولت اعلام کرد که بحث تشکیل «حکومت موقت» در اجندای مذاکرات شامل نیست و در جریان مذاکرات نیز تاکنون از سوی هیچ جناحی مطرح نشده است.

رسول طالب اظهارات محمدعباس استانکزی را در مسکو که بحث استفعای رییس جمهور غنی را مطرح کرده بود و دولت به رهبری او را مانع صالح خوانده بود، تلاشی در راستای انحراف افکار عمومی از عدم حضور هیأت مذاکره‌کننده طالبان در میز گفت‌وگوهای صلح عنوان کرد.

او گفت که طالبان «شجاعت و غیرت» صلح کردن را ندارند و به همین دلیل برای انحراف افکاری عمومی اظهاراتی را از تریبون برخی از کشورها مطرح می‌کنند. این عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت با اشاره به موضوع رهایی زندانیان طالبان گفت که پیش‌شرط قراردادن برای مذاکرات، راه حل نیست و دو طرف باید مذاکرات را به صورت جدی به پیش ببرند.

رسول طالب گفت که سرانجام طالبان نیز پی خواهند برد که مذاکرات یگانه راه برای حل مشکل کشور است و تا رسیدن به این درک، موضع طالبان در قبال صلح با نوسانات همراه خواهد بود.

شریفه زرمتی درباره همه‌گانی شدن صدای منسوب به امین احمدی، عضو هیأت مذاکره‌کننده که از حکومت موقت سخن گفته بود افزود که این اظهارات شخصی او بوده است و از هیأت نماینده‌گی نمی‌کند. به گفته او، درخواست استعفای رییس جمهور غنی برای مردم و هیأت مذاکره‌کننده قابل قبول نیست.

هیأت مذاکره‌کننده دولت در شانزدهم جدی به دوحه رفت. چنان‌که هیأت مذاکره‌کننده دولت می‌گوید تاکنون تنها سه نشست را با طالبان برگزار کرده است. انتقادها از کندی دور دوم مذاکرات در داخل کشور و در بین شهروندان نیز افزایش یافته است.

گزارشگر: شبنم حیدری
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن