برگزیده های سایتتیتر یکجهان

مقام پنتاگون توقیف نفتکش توسط ایران در دریای عمان را تأیید کرد

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران از تلاش نیروهای امریکایی به منظور “توقیف نفتکش حامل نفت ایران” در دریای عمان خبر داد. سپاه پاسداران ایران مدعی شده از “مصادره نفتکش ایرانی” ممانعت کرده است. یک مقام امریکایی گفته این خبر صحت ندارد.

رسانه‌‌های داخلی ایران ظهر روز چهارشنبه ۱۲ عقرب (سوم نومبر) گزارش دادند نیروی دریایی سپاه پاسداران طی عملیاتی مانع “دزدی دریایی و سرقت نفت ایران توسط امریکا” شده است.

شبکه خبر سیمای ایران با اشاره به جزئیات این حادثه گزارش داد امریکا یک نفتکش را که حامل نفت صادراتی ایران بوده در آب‌های دریای عمان “مصادره” کرد و با انتقال محموله نفت آن به یک نفتکش دیگر آن را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کرده است. اما نیروهای سپاه پاسداران با اجرای “عملیات هلی برن بر روی عرشه نفتکش” آن را به تصرف خود درآوردند و این نفتکش را به سوی آب‌های سرزمینی ایران هدایت کردند.

در ادامه گزارش همچنین آمده است نیروهای امریکا با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی به تعقیب نفتکش پرداختند اما با ورود نیروهای سپاه اقدام آنان ناکام مانده است.

پیش از این سپاه پاسداران ایران فیلم این گونه اقدامات را منتشر می‌کرد، این بار اما ویدئویی درباره این حادثه یا “عملیات سپاه” منتشر نشده است.

در گزارش رسانه‌های ایران به زمان وقوع این حادثه نیز اشاره‌ای نشده است.

خبرگزاری رویترز از ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا مستقر در بحرین خواهان توضیح درباره این خبر شده اما به این خبرگزاری گفته شده که در حال حاضر اطلاعاتی برای ارائه ندارند.

ساعاتی بعد رویترز از قول یک مقام امریکایی که نخواسته نامش فاش شود نوشت: «گزارش ایران حقیقت ندارد و امریکا تلاشی برای توقیف این نفتکش نکرده است.»

وزارت خارجه ایران هنوز درباره این موضوع رسما توضیحی نداده‌ است.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r279p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن