افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

منابع: کرزی و عبدالله زیر نظارت طالبان قرار دارند

برخی منابع به دویچه وله گفته اند که کرزی و عبدالله زیر نظارت قرار دارند و نیز افراد طالبان رفت و آمد اشخاص به خانه‌های آنان را زیر نظارت دارند.

این منابع بدون ذکر نام شان تاکید کرده اند که “وضعیت داکتر عبدالله خوب نیست.”

این منبع افزود که قرار بوده داکتر عبدالله در دو نشست در ایران و روسیه شرکت کند، ولی طالبان اجازه نداده اند تا این چهره سیاسی از افغانستان خارج شود.

به گفته او، داکتر عبدالله رسماً به این دو نشست دعوت شده بود ولی طالبان نه با استفاده از زور بلکه به نحوی به داکتر عبدالله فهماندند که اجازه بیرون شدن از افغانستان را ندارد.

این منبع نزدیک به داکتر عبدالله همچنین گفته که “وضعیت اقتصادی او نیز خوب نیست. داکتر عبدالله در واقع زیر نظارت است.”

یک کارمند دیگر ریاست مصالحه ملی سابق گفت که داکتر عبدالله قصد داشت برای دیدار با خانواده‌اش به هند برود، ولی برایش اجازه بیرون شدن از افغانستان داده نشده است.

یک تن دیگر از نزدیکان داکتر عبدالله گفت که او می‌دانست با چنین محدودیت‌هایی مواجه می‌شود؛ ولی با آن هم ماندن در افغانستان را ترجیح داد. او افزود که دید و بازدید داکتر عبدالله با مقام های کشورهای دیگر ادامه دارد و در این راستا محدودیتی وجود ندارد.

همچنین، نزدیکان حامد کرزی و عبدالله عبدالله با توجه به شرایط کنونی حاضر نشدند به صورت رسمی با دویچه وله مصاحبه کنند. از سوی دیگر، سخنگویان طالبان نیز با وجود تماس‌های مکرر حاضر به گفتگو در این مورد نشدند.

با این وجود، ضیا آریا نژاد، نماینده پارلمان پیشین افغانستان به دویچه وله گفته که حامد کرزی و داکتر عبدالله با گذشت هر روز با محدودیت‌های بیشتر روبرو می‌شوند.

به گفته او، بسیاری سیاستمدارانی که در داخل افغانستان گیر مانده اند، پنهانی زندگی می‌کنند و در بسیاری مواقع تلیفون‌های شان نیز خاموش است. او افزود که عفو عمومی طالبان در واقع دامی برای این افراد است.

علاوه بر این، برخی چهره‌هایی که در سطح میانی در بخش سیاسی فعال بوده اند، نیز از محدودیت شکایت دارند. یک تن از نمایندگان پیشین پارلمان گفته که پس از تسلط طالبان حساب بانکی‌اش مسدود شده و به دارایی‌هایش دسترسی ندارد. او گفت که تمام سیاستمداران شناخته شده در داخل افغانستان با همین سرنوشت مواجه اند.

این در حالی است که پیش از این نیز چنین گزارش منتشر شده بود؛ اما دفتر حامد کرزی و داکتر عبدالله آن را رد کرده اند.

هرچند آقایان کرزی و عبدالله دیدارهای با نمایندگان سیاسی کشورهای جهان انجام می‌دهند؛ اما، آنان در مورد شرایط کنونی خود و محدودیت‌ها، چیزی نگفته اند.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r362p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن