تحلیلتیتر یک

نبیل: نشست دوحه چانه‌زنی میان قدرت‌ها برای کسب منافع استخباراتی است

رحمت‌الله نبیل رییس امنیت ملی در حکومت پیشین افغانستان می‌گوید که نشست دوحه چانه‌زنی میان قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای برای تامین منافع استخباراتی‌است.

آقای نبیل در صفحه اکس خود نوشته که سومین نشست دوحه با اشتراک نمایندگان ویژه کشورها و میزبانی سازمان‌ملل، به نفع مردم افغانستان نیست.

او افزوده، “اگر زیر کاسه نیم کاسه‌ای نیست، پس چه چیزی سازمان‌ملل را واداشت تا از اصول اساسی خود در برابر این گروه عدول کند؟ بدون تردید نشست دوحه به رهبری خلیل‌زاد و دنباله‌های آن، از جمله نشست سوم دوحه نمایانگر گفتمان‌های نیابتی با گروه‌های نیابتی است.”

پیش از این نیز آقای نبیل از تمامی فعالان مدنی خواسته بود که به دلیل عدم حضور زنان در نشست دوحه تمامی روابط خود را با سازمان ملل قطع کنند.

این در حالی است که نشست دوحه در مورد افغانستان تا چند روز دیگر با اشتراک نمایندگان ویژه کشورها و نمایندگان طالبان به میزبانی سازمان ملل برگزار خواهد شد.

گفته شده که قبل و بعد از نشست دوحه برنامه‌هایی برای مشورت با فعالان زن و گروه‌های جامعه مدنی افغانستان وجود دارد، اما آنان در نشست‌هایی که در آن مقام‌های طالبان حضور دارند، شرکت نخواهند کرد.

این عملکرد سازمان‌ملل در نشست دوحه، با انتقادهای گسترده مدافعان حقوق بشر مواجه شده‌است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن