اخبار کوتاهتحلیلتیتر یک

نقش ترور در مذاکرات صلح افغانستان

حملات تروریستی اخیر در پاکستان و افغانستان نشان داد ایدئولوژی به کار گرفته شده علیه طالبان جواب نمی‌دهد و وقت آن رسیده که فکری برای این موضوع شود.

به گزارش رشد، حمله تروریستی وحشتناک در پاکستان و افغانستان در هفته گذشته نشان داد که ایدئولوژی به کار گرفته شده علیه طالبان جواب نمی‌دهد و وقت آن فرا رسیده که فکری برای این موضوع کرد.

پاکستان شاهد یک حمله تروریستی به محوطه دانشگاهی بود که در شمال غرب این کشور قرار دارد،حمله‌ای که منجر به کشته شدن ۲۲ تن و زخمی شدن ۶۰ تن دیگر شد.

دانشگاه «باچاخان» که در منطقه «چارسده» خیبرپختونخواه پاکستان قرار دارد و تداعی‌گر مرگ «باچاخان» رهبر پشتونی بود که بعدها این دانشگاه به نام وی تاسیس شد.

این گزارش می‌افزاید: حمله تروریستی درست در همان روز در افغانستان به وقوع پیوست، و یک اتوبوس حامل کارمندان شبکه طلوع مورد حمله انتحاری قرار گرفتند.

بر اثر این حمله انتحاری،۷ کارمند شبکه طلوع کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شدند. این اولین باری بود که تعداد زیادی از خبرنگاران هدف حمله طالبان در کابل قرار گرفتند.

این ۲ حمله نشان دهنده یک واقعیت مشترک است، اینکه طالبان حمله به افراد غیرنظامی با اهداف نرم را نشانه گرفته است و این رویکرد انتقادات زیادی را به دنبال داشته است. دیدگاهی که موسسات آموزشی و رسانه‌ها نسبت به طالبان دارند، با هم همخوانی دارد.

دیپلمات نوشت: حمله به دانشگاه باچاخان پاکستان نیز با سالگرد حمله تروریستی به مدرسه متعلق به ارتش در پیشاور که یک سال پیش به وقوع پیوست، همزمان بود.

طی این حمله وحشتناک، ۱۵۰ نفر کشته شدند و کودکان بیشترین قربانیان را تشکیل می‌دادند.دانشگاه باچاخان ۴۰ کیلومتر دورتر از مدرسه متعلق به ارتش پاکستان قرار دارد و نکته جالب اینجاست که همان منطقه‌ای می‌باشد که «ملاله یوسف‌زی» برنده جایزه صلح نوبل به دلیل حمایت از حق تحصیل کودکان توسط طالبان ترور شد.

یکی از نویسندگان روزنامه پاکستانی داون، بر بلوغ فکری «عمر منصور» فرمانده حزب تحریک طالبان پاکستان که با گذاشتن متنی در صفحه فیس‌بوک خود مسئولیت حمله به مدرسه پیشاور را برعهده گرفت، تاکید کرد.

این در حالی است که «رستم شاه محمد» تحلیلگر سیاسی مستقر در پیشاور درباره ادعاهای این فرمانده حزب تحریک طالبان پاکستان تردید دارد.

وی می‌گوید که این حمله تروریستی احتمالاً واکنشی به حملاتی که علیه طالبان در منطقه شمالی وزیرستان راه‌اندازی می‌شده است.

این مقام اسبق دولت پاکستان در مصاحبه با نشریه دیپلمات گفته که اعدام عاملان حمله به مدرسه پیشاور همچنین می‌تواند انگیزه دیگری برای این حملات تروریستی باشد.

سفیر سابق پاکستان در افغانستان عمیقاً بر این باور است که حمله به دانشگاه باچخان پاکستان در واقع واکنشی از سوی طالبان با مذاکرات صلح افغانستان است که مراحل اولیه خود را سپری می‌کند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان در گفت‌وگو با نشریه دیپلمات گفته که نمایندگان ۴ کشور افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا به منظور مقابله با حملات تروریستی در کشورهای خود با یکدیگر همکاری می‌کنند و به دنبال منافع کشور خود هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: از آغاز سال جدید کابل ۶ حمله تروریستی را از سر گذرانده است. افغانستان پیش از این شاهد چنین حملات وحشتناکی در فصل زمستان نبوده است.

دیپلمات نوشت:‌ این نشان می‌دهد که طالبان استراتژی جدید را اتخاذ کرده است و دولت وحدت ملی افغانستان باید در سراسر این کشور سیستم دفاعی اتخاذ کند.

حملات تروریستی ۲۰ ژانویه بر این واقعیت تاکید می‌کند که افغانستان و پاکستان باید به منظور خنثی کردن حملات تروریستی در منطقه روابطشان را بر مبنای اعتماد بازسازی کنید.

این بی‌اعتمادی منجر به حملات تروریستی در هر ۲ کشور شده است. اگر آنها نگاه خود را تغییر دهند و روابط جدید بر مبنای اعتماد اقدامات تروریستی در این ۲ کشور محدود خواهد شد.

 

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن