اقتصادیبرگزیده های سایت

هند بودجه توسه بندر چابهار را دو برابر ساخت

دولت هند در بودجه سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ خود بودجه اختصاص‌یافته به پروژه بندر چابهار در ایران را در مقایسه با سال گذشته دوبرابر کرده‎است.

نشریه «پرینت» امروز یکشنبه (۱۳ دلو) در گزارشی نوشت که در بودجه اعلام‌شده برای وزارت امور خارجه هند، یک میلیارد روپیه هندی که معادل ۱۴ میلیون و ۱۰ هزار دالر است،‌ برای توسعه بندر چابهار در نظر گرفته شده‌است. سند بودجه سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ دولت هند، روز گذشته (۱۲ دلو) به پارلمان این کشور ارائه شد.

دولت هند در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ پولی برای پروژه چابهار در بودجه خود در نظر نگرفته‌بود؛ اما سال گذشته این کشور یک بودجه ۴۵۰ میلیون روپیه‌ای برای این پروژه در نظر گرفت که به دلیل تحریم‌های امریکا علیه ایران، از این بودجه استفاده نشد.

اما در حال حاضر امریکا برای توسعه بندر چابهار به هند یک معافیت از تحریم‌های ایران داده‌است. گفته می‌شود امریکا در ماه دسامبر یک تضمین کتبی به هند ارائه کرده‌است که بر اساس آن هند می‌تواند برای خرید تجهیزات در بندر چابهار اقدام کند.

بندر چابهار ایران از جهات مختلفی برای هند اهمیت زیادی دارد و مهم‌ترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است.

همچنین این بندر که در دریای عمان قرار گرفته‌است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می‌کند. به باور کارشناسان اقتصادی، بندر چابهار برای افغانستان به دلیل کاستن از وابستگی به پاکستان، اهمیت راهبردی دارد.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن