تیتر یکجهان

وزیر امور خارجۀ فرانسه تاکید کرد که خروج از بحران با امریکا نیازمند «زمان» و «اقدامات» مناسب است

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، روز پنجشنبه ٢٣ سپتمبر با همتای امریکائی خود در نیویارک دیدار و گفتگو کرد. این دیدار که در پی گفتگوی تلفونی روز پیش از آن میان روسای جمهوری دو کشور برای رفع بحران حاصل از انعقاد پیمان «آکوس»، صورت گرفت، از دوام ناخرسندی در فرانسه پرده برداشت. ژان ایو لودریان که در میان مقامات فرانسه شدیدترین اظهارات را نسبت به توافق میان امریکا، استرالیا و بریتانیا و لغو قرارداد کانبرا و پاریس برای خرید زیردریائی بر زبان آورده بود، در پایان دیدار با آنتونی بلینکن از هر گونه ابراز خرسندی خودداری کرد.

دیدار میان ژان ایو لودریان و آنتونی بلینکن در دفتر هیئت نمایندگی فرانسه در سازمان ملل متحد در طبقۀ ۴۴ برج «وان داگ هامرشولد پلازا» در نیویارک صورت گرفت و یک ساعت طول کشید. در این دیدار، بر اساس بیانیۀ وزارت امور خارجۀ فرانسه، لودریان یادآوری کرد که برای بارآفرینی اعتماد میان دو طرف «یک مرحله با گفتگوی تلفونی میان دو رئیس جمهوری طی شده است، اما خروج از بحران میان دو کشور زمان بیشتر می‌طلبد و نیازمند اقدامات» ملموس است.

این دیدار بی سر و صدا و بدور از حضور روزنامه نگاران صورت گرفت و هیئت نمایندگی فرانسه حاضر به ارائۀ هیج خبر بیشتری در بارۀ آن نشد.

وزیر امور خارجۀ فرانسه که از آغاز هفتۀ جاری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می‌برد، تا پیش از گفتگوی روز پنجشنبه از هرگونه دیداری با همتای آمریکائی خود پرهیز کرده بود. او با این حال تا پیش از بروز بحران اخیر در خلوت همواره با تمجید از آنتونی بلینکن یاد می‌کرد. وزیر امور خارجۀ امریکا بخشی از نوجوانی و جوانی خود را در فرانسه گذرانده و دوستدار فرانسه تلقی می‌شود.

بیانیۀ وزارت امور خارجۀ فرانسه تصریح می‌کند که ژان ایو لودریان پذیرفته است که برای «بازسازی اعتماد» میان دو کشور «تماس نزدیک با آنتونی بلینکن را حفظ کند».

گزارشگر: محمدرضا حیدری

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r94p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن